banner461
banner195

Sağlık Personeline Doku, Organ Nakli Ve Kök Hücre Bağışı Anlatıldı

Sağlık personeline Doku Organ Nakli ile Kök Hücre Bağışının önemi hakkında eğitim toplantısı düzenlendi.Halk Sağlığı Müdürlüğü Toplantı salonunda düzenlenen toplantıya, Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğünden...

Sağlık Personeline Doku, Organ Nakli Ve Kök Hücre Bağışı Anlatıldı
23 Mart 2016 Çarşamba 09:34

banner143
banner134
Sağlık personeline Doku Organ Nakli ile Kök Hücre Bağışının önemi hakkında eğitim toplantısı düzenlendi.
Halk Sağlığı Müdürlüğü Toplantı salonunda düzenlenen toplantıya, Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğünden personel katıldı. Toplantıda ilk sözü alan Nevşehir Doku Organ Nakli Koordinatörü Hemşire Şenay Karakuş, kişinin hayatta iken, kendi iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisinde kullanılmasına izin vermesinin organ bağışı olarak tanımlandığını söyledi. Nakil yapılan doku ve organlar, naklin kimlere yapılacağı, kimlerin organ bağışında bulunabilecekleri konularında bilgilendirme yapan Karakuş, organ bağışının ülkemizdeki yeri, önemi, diğer ülkelere göre organ bağışındaki yerimiz, beyin ölümü, kadavradan nakil, canlıdan nakil konularına da değindi. Sunumunun sonunda organ bağışının İslam dini açısından değerlendirmesini yapan Karakuş, organ bağışının İslam dini açısından hiçbir sakınca olmadığını vurguladı.
Toplantıda konuşan Kızılay Kan Merkezi İç Anadolu Kök Hücre Kazanım Uzmanı Behlül Budak ise, kök hücre bağışı ile ilgili yapılan çalışmalar ile kök hücre bağışını arttırmak ve kök hücre nakli tedavisi bekleyen hastalar için Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı’nın işbirliği içerisinde uygulamaya koyduğu Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKÖK) Projesi hakkında bilgiler verdi.
Eğitim sonrasında personelin konu hakkındaki soruları cevaplandırıldı.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.