banner461
banner195

Sakla Samanı Gelir Zamanı

Nevşehir'de önceki yıllarda saman sıkıntısı çeken çiftçi bu yıl saman bol olmasına rağmen daha temkinli davranıp, saman istifliyor.

Sakla Samanı Gelir Zamanı
22 Eylül 2015 Salı 17:04

banner143
banner134
Nevşehir'de önceki yıllarda saman sıkıntısı çeken çiftçi bu yıl saman bol olmasına rağmen daha temkinli davranıp, saman istifliyor.

Yağışların az olması ve kuraklık nedeni ile yaşanan saman sıkıntısı Nevşehir'deki besicileri zora sokmuştu. Üreticiler, bu yıl saman bereketi yaşanmasına rağmen torbalara doldurduğu samanı sonraki yıllarda aynı sıkıntıyı yaşamamak için ahırlarda depoluyor. Hasat sonrası kırsalda ‘Sakla samanı gelir zamanı’ atasözüne birebir uygun görüntüler yaşanıyor. Samanın ve yemin kışın daha da değerlendiğini ifade eden besiciler, “Kışın kar yağdığında hayvanlar açık besiye çıkarılamadığından mutlaka önünde bulunması gereken bir üründür. Şimdi oluşan fiyatlara göre saman maliyeti, önceki yıla göre düştü. Saman bolluğu yaşanıyor. Bu da bizi mutlu ediyor. Geçen yıl saman fiyatı arpanın fiyatını yakalamıştı. Saman yerine hayvanlarına arpa veren bile oldu. Bu yıl çok şükür bolluk var. Gelecek yılın nasıl olacağı belli değil. Bu nedenle besiciler önlemini almalı. Geçen yıl saman fiyatlarındaki artış, hayvancılığı derinden etkilemişti” dedi.  Bu yıl bazı biçerdöver sahipleri ise tarladaki sap karşılığında çiftçilerin ekinini ücretsiz biçti. Biçerdöver sahipleri ekini biçtikten hemen sonra traktörlere takılı balya makineleri, sapı balya haline getiriyor. Biçimin hemen ardından ise yapılan saman balyaları, farklı şehirlerde bulunan besi çiftliklerine gönderiyor.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.