banner312

banner314

banner254

banner13

banner218

banner284

banner177
10 Şubat 2016 Çarşamba

Kapadokya Rumeli Mübadilleri Derneğinden Açıklama

Kapadokya Rumeli Mübadilleri Sosyal Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Adına Dernek Başkanı Serkan SONRADANBULAN FİB Haber Merkezimize önemli açıklamalarda bulundu....

banner195
11 Ocak 2014 Cumartesi 18:00
Bu haber 670 kez okundu
Kapadokya Rumeli Mübadilleri Derneğinden Açıklama
banner134
banner143

 Değerli Basın Mensupları,

Bundan 91 yıl önce; 30 Ocak 1923 tarihinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti ile Yunan Hükümeti arasında, Türkiye’de yerleşik Rum-Ortodokslar ile Yunanistan’da yerleşik Türk-Müslümanların zorunlu göçünü öngören “Mübadele Sözleşmesi” imzalandı.

Balkan Savaşının başladığı 18 Ekim 1912 tarihinden itibaren yurtları terk etmiş olanları da kapsamına alan bu sözleşme ile yaklaşık 2.000.000 insan doğdukları toprakları terk etmek zorunda kaldı.

 

Mübadeleye tabi tutulanlar; yüzlerce yıldır ekip-biçtikleri topraklarını, ekmek parası kazandıkları iş yerlerini, evlerini, ibadet ettikleri kutsal mekanları, sevdiklerinin mezarlıklarını geride bırakılar. Son yıllarda giderek artan sayıda mübadil çocuğu ve torunu, bir vasiyeti yerine getirircesine aile büyüklerini yaşadıkları memleketlerini ziyaret etme, onların doğdukları kentleri, köyleri,mahalleri,ibadet ettikleri kutsal mezarlıkları görmek, kendi özel tarihlerine ait izleri sürmek, kültürlerini korumak, yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak ve bu vesileyle birlik ve beraberlik içerisinde olmak istiyorlar.

 

Bizler de Nevşehir ve Kapadokya bölgesine göç eden mübadillerin nesilleri olarak; yukarıda belirttiğimiz unsurların gerçekleştirilmesini sağlamak ve mübadil kültürünün, ilimiz ve bölgemizin tarihi ve kültürel değerlerine katkısını zenginleştirmek amacıyla “Kapadokya Rumeli Mübadilleri Sosyal Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği”ni kurduk.

 

Derneğimizin kuruluşunun temel amacı olan tüm bu unsurların gerçekleştirilmesi için, aynı amaçlı dernek, vakıf ve diğer sivil toplum örgütleri, resmi ve özel ilgili tim kuruluşlarla işbirliği içerisinde çeşitli projeler hazırlamaktayız. Derneğimizin faaliyetlerini, etkinlikleri konusunda yerel ve ulusal basın mensubu olan sizlerle sürekli iletişim halinde olacağız.

Bu vesileyle “Çalışan Gazeteciler Günü”nüzü bir kez daha kutlar, saygılarımızı sunarız.

 

Kapadokya Rumeli Mübadilleri Sosyal Kültür

Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Adına  

Başkan Serkan SONRADANBULAN

Yayıncı FİB Haber

banner280

    Yorumlar

banner21
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV