banner461
banner195

Şimdi Karpuz Zamanı Olsada Yisek...

Yaz sıcağında en lezzetli serinleme yollarından biri olan karpuzun Kanser çeşitlerine karşı olan tedavi edici ve koruyucu etkisinin yanı sıra kalp fonksiyonlarının ve kan Basıncının düzenlenmesine de yardımcı olduğu bildirildi.

Şimdi Karpuz Zamanı Olsada Yisek...
23 Haziran 2013 Pazar 18:20

banner143
Şimdi Karpuz Zamanı Olsada Yisek...
İlgili Galeriye Git
banner134

Karpuzun faydaları ve iyi geldiği hastalıklar...

Karpuzun, bol miktarda C vitamini ve antioksidan özelliği ile çeşitli kanser türlerine karşı etkili olan beta-karoten içerdiğini belirten uzmanlar, içerdiği yüksek potasyumun da kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olduğunu vurguladı.

Uzmanlar, aynı zamanda iyi bir lif kaynağı olduğundan bağırsak hareketlerini düzenleyen ve Bağırsak Kanserini önlemede rol oynayan karpuzun çekirdeklerinin de, içinde bulunan cucurbocitrin adlı Madde ile kan basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olduğunu kaydetti.

 

Karpuz nasıl seçilmeli?

Uzmanlar, yağ ve kolestrol içermediğinden ve kalorisi de düşük olduğundan yaz aylarında yapılan diyetlerde özel bir yeri bulunan karpuzun tüketilmesi için olgunlaşmış olmasına özen gösterilmesi gerektiğini bildirdi.

 

Nevşehir ve çevresindede karpuz yetiştiriciliği yapılmakta.Traktör yada kamyon kasalarıyla mahalle mahalle evinizin önüne kadar gelen karpuzlarda tamda mevsimiyken bol bol tüketmek gerekiyor...

Şimdiden afiyet şifa olsun efendim...!


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Bayram Ulkat - 5 yıl önce
arkadaşlar olsada yisek deyince sanki turşusunu arıyormuşunuz gibime geldi. olsada virmem yog gadanalsın