banner461
banner195

Şimdi Nevşehir'de Bağ Bahçe Zamanı

Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte Nevşehir de bağ-bahçe işleri iyice hız kazandı.

Şimdi Nevşehir'de Bağ Bahçe Zamanı
12 Nisan 2014 Cumartesi 16:01

banner143
banner134

Bağ belleme dönemi başladı

Hemşerilerimiz bu güzel havalarıda fırsat bilerek özellikle bağ budama ve bağ görümü işlerine koyuldular. 


Baharın gelmesiyle tarla bahçe işine yoğunluk veren Nevşehirli hemşehrilerimiz daha fazla verim elde etmek için bağlarını bellemeye başladı.
Nevşehir de ki bir Bağ sahibi Ömer Sarıtosun her yıl baharın gelmesine yakın bu dönemde belleme çalışmalarını yaptıklarını belirterek, bu dönemde yapılan bellemenin verimi artırdığını söyledi.
Bağ sahibi Ömer Sarıtosun“Kışın geride bıraktığı izleri taşıyarak iyi bir bakıma ihtiyaç duyulan bağ ve bahçelerde belleme dönemi başladı. Gerek havaların ısınmasından, gerekse bitkilerin gelişme dönemine girmesi nedeniyle bahçedeki doğal örtüye en iyi yetişme ortamını sağlamak gerekir. Toprak kış aylarında kar, yoğun yağışlar, aşırı soğuklar nedeniyle sertleşir ve hava alma güdüsünü kaybetmiştir. Bu nedenle öncelikle toprağı yüksek miktarda havalandırmak gerekir bu amaçla belleme yaparak bu çalışma sistemini sürdürüyoruz. Genellikle bu işi bel küreği ile yaparak, toprağı bir kürek derinliği kadar açıyoruz. Ortaya çıkan büyük toprak kütleleri çapa yardımı ile parçalayıp, tırmıkla kaba tesviyesi yapıyoruz. Bu şekilde toprak hem havalandırılıyor, hem de bitki yetişmesine uygun bir zemin oluşturuyoruz.” şeklinde konuştu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.