banner421
banner461
banner195

Son Günü Beklemeyin

Nevşehir İl Defterdarı Hatice İşçen Ercoşman, 1990 ve daha eski olan taşıtlarını il özel idaresine veya Makine Kimya Endüstrisine teslim edenlerin önemli bir mükellefiyetten kurtulmuş olacaklarını söyledi.

 Son Günü Beklemeyin

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) İl Defterdarı Hatice İşçen Ercoşman, 1990 ve daha eski olan taşıtlarını il özel idaresine veya Makine Kimya Endüstrisine teslim edenlerin önemli bir mükellefiyetten kurtulmuş olacaklarını söyledi.

Ercoşman, “Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun” geçici 5. maddesi ile değişik geçici 2. maddesinin 1. fıkrası ile model yılı 1990 ve daha eski olan taşıtların kanunun yürürlüğe girdiği tarihten 31 Aralık 2014 tarihine kadar bedelsiz olarak İl Özel İdarelerine veya Karayolları Taşıma Kanununun 33. maddesi uyarınca Makine Kimya Endüstrisi Kurumu hurda işletmesi müdürlüğüne ait hurda müdürlüklerine teslim edilerek kanun kapsamında hurdaya ayrılmak suretiyle tescil kaydının silinmesi durumunda bu taşıtlar için taşıt sahipleri adına 31/12/2014 tarihine kadar tahakkuk etmiş olmasına rağmen ödenmemiş olan motorlu taşıtlar vergisi ile bu vergiye ilişkin gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezaları ve 28/02/2009 tarihine kadar kesilen idari para cezalarının terkin edileceği; 4. fıkrası ile kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibariyle mevcut olmayan ve motorlu taşıt vasfını kaybeden model yılı 2000 ve daha eski olan taşıtlardan dolayı taşıt sahipleri adına tahakkuk eden motorlu taşıtlar vergisinin ¼ ünü 31/12/2014 tarihine kadar ödemesi şartıyla kalan vergi aslı gecikme zammı gecikme faizi , vergi cezaları ve tescil plakasına kesilen idari para cezalarının tamamının tahsilinden vazgeçileceği ve taşıtın tescil kaydının silineceği hüküm altına alınmıştır.Yapılan başvurulardan model yılı 1990 dan daha eski olan taşıt sahiplerince taşıtlarının eski olması nedeniyle mağdur durumda bulundukları anılan kanun maddesinin 1. ve 4. fıkra hükümlerinden faydalanmak için istenilen gerekli başvurunun şartlarını süresinde yerine getirmeyenlerin oldukları görülmektedir. Taşıtlarını noter satış senedi ile veya vergi dairesi müdürlüğü, icra müdürlükleri, milli emlak müdürlükleri gibi kamu kurum ve kuruluşlarından iktisap eden ancak 2011 tarihine kadar ilgili kayıt ve tescil kuruluşunda adlarına kayıt ve tescil ettirmemiş olmaları nedeniyle madde hükümlerinden faydalanamayan mükelleflerin bu taşıtları 31/12/2014 tarihine kadar adlarına kayıt ve tescil işlemlerini tamamlamaları halinde de madde hükümlerinden faydalanmaları sağlanacağı gibi; 5838 sayılı kanunun geçici 2. maddesinin 4. fıkra hükmünden faydalanarak taşıt modelleri 2000 model yılı ve uygulama süresi 31/12/2014 tarihi olarak belirlenerek anılan fıkra hükmünden daha fazla mükellefin faydalanması sağlanmaktadır. Araçları bu durumda olan taşıt sahiplerinin motorlu taşıtlar vergisi yönünden bağlı bulundukları vergi dairesi müdürlüklerine ya da malmüdürlüklerine ivedilikle başvurmaları menfaatleri gereği olacak” dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.