banner461
banner195

Süre uzatımı için son tarih 02 Nisan

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz 2018 Yılı Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkilerin Satış ve Sunum  Belgesi Süre Uzatım İşlemlerine İlişkin olarak yaptığı açıklamada...

Süre uzatımı için son tarih 02 Nisan
08 Mart 2018 Perşembe 13:14

banner143
banner134
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz 2018 Yılı Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkilerin Satış ve Sunum  Belgesi Süre Uzatım İşlemlerine İlişkin olarak yaptığı açıklamada "Bilindiği üzere, 24/12/2017 tarihli ve 30280 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 20/11/2017 tarihli ve 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin (KHK) ilgili hükümleri doğrultusunda, mülga Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumunun tütün mamulü ve alkollü içki satışı yapanlar adına Satış Belgesi düzenlenmesi işlemleri dahil bazı görevleri Bakanlığımıza devredilmiştir. Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 14'üncü maddesi doğrultusunda, 2017 yılı ve öncesinde düzenlenen ve 31/12/2017 tarihi itibarıyla geçerliliğini koruyan satış belgeleri için Ocak – Mart aylarına isabet eden dönemde 2018 yılı süre uzatım işlemi yapılması gerekmektedir. Satış belgeleri için 02 Nisan 2018 Pazartesi günü akşamına kadar süre uzatım işlemi yapılmadığı takdirde, anılan tarihten sonra ürün (tütün mamulü, alkol ve alkollü içki) satın alınması mümkün olmayacak ve satıcıların mevcutlarında bulunan ürünleri Nisan ayı sonuna kadar tasfiye etmeleri zorunlu olacaktır. Nisan ayının sona ermesini müteakip ürün satışına devam edildiğinin tespiti halinde, 4733 sayılı Kanunun 8'inci maddesinin beşinci fıkrasının ilgili bentleri gereğince idari para cezası yaptırımı uygulanacak ve aynı maddenin dokuzuncu fıkrası kapsamında, satışa sunulan ürünlerin mülkiyeti kamuya geçirilecektir. Faaliyetine devam etmesine rağmen süre uzatım işlemi yapmaması nedeniyle satış belgesi iptal duruma düşecek olan satıcıların (alkollü içki satıcıları için uygulanan mesafe şartı dahil) güncel mevzuat hükümlerine uygun olarak yeniden satış belgesi başvurusunda bulunması gerekecektir" dedi.
Yılmaz; “Perakende satıcılar, açık alkollü içki satıcıları, toptan satıcılar ve nargile sunum uygunluk belgesi sahibi satıcılar süre uzatım işlemleri esnasında mevcut satış belgesinin asıl suretini ve işlem bedelini ödediklerine dair dekontu Bakanlığın il/ilçe müdürlüklerine ibraz etmek ve süre uzatım işlemini satış belgelerinin üzerinde gösterilmesini sağlamak zorundadırlar” diye konuştu.
Süre uzatım işlemi ve yeni belge başvuruları Bakanlığın il/ilçe müdürlükleri tarafından kabul edilmeye devam edilecek.

Kaynak: MHA
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.