banner461
banner195

Tarihi Değerleri Yıkmadık Tarihin Yaşayacağı Alanlar Oluşturacağız

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamda tarihi eserlerin yok edildiği yolunda son günlerde yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Tarihi Değerleri Yıkmadık Tarihin Yaşayacağı Alanlar Oluşturacağız
22 Şubat 2014 Cumartesi 14:45

banner143
Tarihi Değerleri Yıkmadık Tarihin Yaşayacağı Alanlar Oluşturacağız
İlgili Galeriye Git
banner134

 NEVŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ÜNVER;

TARİHİ DEĞERLERİ YIKMADIK, TARİHİN YAŞAYACAĞI ALANLAR OLUŞTURACAĞIZ”

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamda tarihi eserlerin yok edildiği yolunda son günlerde yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver,  bir internet haber sitesinde Nevşehir Kalesi ve çevresindeki tarihi binaların  yıkıldığını ve bunun da sorumlusunun Nevşehir Belediyesi olduğu yönündeki iddialara açıklık getirdi.

Ünver “Nevşehir Kalesi ve çevresindeki bir dizi uygulamaların tamamının  kendi dönemimizde yapılmış gibi bir hava oluşturulmaya çalışılıyor. Nevşehir Kalesi ve çevresinde zaten Nevşehir Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından korunması gerekli tarihi yapılar var, Nevşehir Belediyesi’nin yıktığı alanlar ise tamamen oturulması bile mümkün olmayacak şekilde baraka görünümlü yapılar vardı.” dedi.

Nevşehir Kalesi ile ilgili olarak şehir merkezinde özellikle son günlerde ciddi bir bilgi kirliliğinin oluşturulmasına özel bir önem verildiği yönünde gözlemlerinin de bulunduğunu dile getiren Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver “ Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’i tarihi yok eden kişi olarak gösterelim  de bu nasıl olursa olsun düşüncesinde,  art niyeti kendilerine adeta bir yaşam düzeyi olarak seçmiş insanların varlığı ne yazık ki üzüntü verici. Biz asla kale civarında bir tarih yıkımı içerisinde olmadık. 2004 yılında göreve geldiğimizde ne yazık ki biz böyle bir Nevşehir Kalesi ve civarı teslim aldık.  Yıkık, virane görüntüsü ile iç sızlatan bir doku vardı karşımızda. Mağara yerleşimleri üzerine kurulduğu için evlerini bir türlü yenilemeyecek ekonomik durumda olmayan insanlar, yağmur ve kar yağdığında acaba evim başıma uçacak mı düşüncesinin hakim olduğu bir konum vardı. Öteye gitmeye gerek yok, ben bizzat belediye başkanı olarak bunları yaşadım. Orada yaşayan insanlarla hasbıhal halinde oldum yıllar yılı. Bu insanları daha modern bir alanda, çağın gereklerine uygun bir yapı standardına kavuşturmak,  acaba dünyanın neresinde suç olabilir, doğrusu merak ediyorum.” açıklamasında bulundu.

Ünver, Nevşehir Kalesi ve civarında bir dizi düzenlemelerle, restore edilen tarihi yapıları ve  yeşillikler içerisinde  Türkiye’nin örnek Antik  Parklarından birini oluşturacaklarını sözlerine ekledi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
aslan baskan - 4 yıl önce
baskanim peki kilisenin onune yiktiginiz guya yol olan o perisanliga ne diyeceksiniz hani altı yer altı sehriydi oraların peki yağmalanmasına niye izin verdiniz şehrin en eski camisinin kursunlari sürekli yagmalaniyor belki de paraleller yapmıştır bırakın mağduru oynamayı dürüst olun artik
Avatar
yalan - 4 yıl önce
Seni allah a havale ediyiz baska bisey demiyoruz. Insallah yalan in ahirete kalmaz biz gene de sana dua edelim sende tövbe et allah im sen bizim gunahlarimizi affet:((((
Avatar
onder50 - 4 yıl önce
hepsi seçilene kadar....nevşehirin tarihi yok oldu...başkan oraları gezmiyor galiba..kişileri artniyetli diye suçlamak kolay..önemli olan tarihi korumaktı...oda geçti...
Avatar
iftiracılar sizii - 4 yıl önce
başkanım iftiracı demişken şu naylon fatura haberindeki müfterilere dava açtınız mı halk olarak çok merak ediyoruz 3 ay oldu açmadıysanız da niye açmadığınızı merak ediyoruz
Avatar
Eser - 4 yıl önce
siyaset hayatı bittikten sonra her siyasetçi yaptıkları ile anılacak.ünver de yıktığı yok ettiği koca bir şehir ile anılack.bu yaptığı bütün iyi işlerin önüne geçecek ve lanetlenecek.
Avatar
OLAMAZ BÖYLE - 4 yıl önce
bir ay önce gelen misafirlerime şehrimizi gezdirirken "bu şehir -bu tarih bu kadar mi sahipsiz olamaz böyle" dediklerinde dondum kaldim ve utandim.en azindan projeyi ve durumu anlatan büyük yazilar konulsa bilgilendirme yapilsa.
Avatar
BAŞKAN LÜTFEN RAKAMLARLA KONUŞUN - 4 yıl önce
belediye başkanı hasan ünver, uzun uzun açıklamal yaparak gerçeği gizleyemezsiniz. eğer gerçeği açıklayacaksanız, resmi kayıtlarla ve rakamlarla konuşmanız gerekir. bunun yolu da şu soruma vereceğiniz cevaptır: nevşehir kalesi ve çevresi kentsel dönüşüm projesi kapsamındaki alanda kültür varlığı olarak tescilli kaç tane yapı var ve bu yapıların bugün kaç tanesi yerinde duruyor?
Avatar
nevşehirli - 4 yıl önce
kalan bunun miladı dolmuştur