banner461
banner195

Tehlikeli Madde Taşımacılığında Yönetmelik Değişikliğine Dikkat

Nevşehir Ticaret ve Sanayi odası başkanlığı Tehlikeli Maddelerin Karayolu İle Taşınması Hakkındaki Yönetmelik Değişikliği konusunda oda üyelerini bilgilendirdi.

Tehlikeli Madde Taşımacılığında Yönetmelik Değişikliğine Dikkat
13 Ocak 2016 Çarşamba 14:08

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Ticaret ve Sanayi odası başkanlığı Tehlikeli Maddelerin Karayolu İle Taşınması Hakkındaki Yönetmelik Değişikliği konusunda oda üyelerini bilgilendirdi.

Açıklamada; “Resmi Gazete’de yayınlanan Tehlikeli Maddelerin Karayolu ile Taşınması Hakkında Yönetmelikte muhtelif değişiklikler yapılmıştır. Bu kapsamda zorunluluk ve cezai hükümler eklenmekle birlikte yönetmeliğin geçici 1 inci maddesi 1 inci fıkrası gereğince, tehlikeli madde taşımacılığında kullanılan ve yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte trafik siciline tescilli ve Taşıt Uygunluk Belgesi/ADR Uygunluk Belgesi bulunmayan taşıt sahiplerinin 01/07/2016 tarihine kadar taşıtlarına uygunluk değerlendirmesi yaptırmak ve Taşıt Durum Tespit Belgesi almaları zorunludur. Yönetmeliğin 2inci maddesine göre de tehlikeli maddelerin yurt içindeki taşımasında kullanılan ve bu yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte trafik siciline ve “Taşıt Uygunluk Belgesi/ADR Uygunluk Belgesi” bulunmayan ve Taşıt Durum Tespit Belgesi almış olan taşıt sahipleri; 2005-2014 model taşıtlar için 31/12/2016 tarihine kadar, 1996-2004 model taşıtlar için 31/12/2017 tarihine kadar, 1995 model ve öncesi taşıtlar için 31/12/2018 tarihine kadar Bakanlığın belirleyeceği usul ve esaslara göre Bakanlıktan veya Bakanlığın yetkilendirdiği kurum/kuruluştan Taşıt Uygunluk Belgesi /ADR Uygunluk Belgesi almak zorundadırlar. Taşıt Durum Belgesi almayan taşıtlara söz konusu yönetmeliğin 28 inci maddesi 4 üncü fıkrası (e) bendi gereğince para cezası uygulanabileceği belirtilmektedir. Ayrıca 1 Temmuz 2016 tarihine kadar bahsi geçen Taşıt Durum Belgesi alınmayan araçların ve yukarıda belirtilen model yıllarına göre belirtilen tarihlere kadar Taşıt Uygunluk Belgesi/ADR Uygunluk Belgesi alınmayan taşıtların da tehlikeli madde taşımacılığında kullanılmayacağı ve dolum tesislerinde kabul edilemeyeceği bilgisi şifahi olarak alınmıştır” açıklamasında bulunuldu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.