banner461
banner195

Termal Kaynaklar Tasarrufla Korunacak

Nevşehir’in termal turizm merkezi Kozaklı ilçesinde termal su kaynaklarının tasarruflu kullanılması amacıyla kurulan yeni sistem sayesinde ilçedeki termal su kaynağının uzun yıllar tasarruflu kullanılması sağlanıyor.

Termal Kaynaklar Tasarrufla Korunacak
06 Ocak 2014 Pazartesi 11:26

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir’in termal turizm merkezi Kozaklı ilçesinde termal su kaynaklarının tasarruflu kullanılması amacıyla kurulan yeni sistem sayesinde ilçedeki termal su kaynağının uzun yıllar tasarruflu kullanılması sağlanıyor. 

Kozaklı Belediye Başkanı Erdoğan Çelik, Dünyada en çevreci ısınma modeli olarak tanımlanan jeotermal enerjiyi, Kozaklı merkezdeki tüm yerleşim birimlerine ulaştırdıklarını, göreve geldiklerinde Kozaklı ilçesindeki konutların üçte birinin jeotermal enerjiyle ısındığını, yaptıkları çalışmalarla Kozaklı merkezdeki ana mahallelerin tamamına bu enerjiyi ulaştıklarını ifade etti.

Bölgede ısınmada ve kaplıcada kullanılan sıcak suyu kurulan reenjeksiyon sistemiyle tekrar kaynağına ulaştırdıklarını belirten Kozaklı belediye başkanı Erdoğan Çelik, renjeksiyon sistemiyle yer altı sularının tekrar yükseldiğini ve böylelikle ilçeye yıllarca yetecek sıcak su kaynaklarını tekrar beslemeye başlandığını da sözlerine ekledi.

Çelik, “Göreve geldiğimiz günden itibaren jeotermal enerjiyle ısınmaya önem verdik. Göreve başladığımda ilçemizde çok az bir bölge sıcak sudan faydalanabiliyordu. Yaptığımız çalışmalar sayesinde neredeyse ilçemizin bütün mahallelerine ulaştık. Jeotermal kaynak hattını genişlettik. En son olarak ise jeotermal kaynaktan faydalanamayan merkezdeki tek mahallemiz olan Yıldız Evler Mahallesi'ne de hattı döşedik ve böylelikle bütün mahallelerimiz jeotermal kaynakla ısınmaya başladı" dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.