banner461
banner195

“Teşvik Yasası Uygulama Süresi En Az 5 Yıl Daha Uzatılsın“

Nevşehir Genç Sanayiciler ve İşadamları Derneği (GESİAD) Başkanı İrfan Avşar, aylardır dillendirdikleri Teşvik Yasası'nın yeniden yürürlüğe girdiğini belirtti.

“Teşvik Yasası Uygulama Süresi En Az 5 Yıl Daha Uzatılsın“
15 Temmuz 2013 Pazartesi 16:26

banner143
banner134
 Nevşehir Genç Sanayiciler ve İşadamları Derneği (GESİAD) Başkanı İrfan Avşar, aylardır dillendirdikleri Teşvik Yasası'nın yeniden yürürlüğe girdiğini belirtti. Avşar, "Teşvik Yasası'nın yaptığımız araştırmalarda 49 ilde 400 bin kişiyi doğrudan etkilediğini saptadık. Bu kadar önemli oranda yatırım ve istihdamın yapılmasını sağlayan yasanın uygulama süresinin en az 5 yıl daha uzatılmasını işadamları ve sanayicileri temsil eden Sivil Toplum Kuruluşu olarak hükümetimizden beklemekteyiz." diye konuştu.

 

Sigorta Pirimi teşviklerini kapsayan yeni yasanın Resmi Gazetede yayımlandığını ifade eden Avşar, yeni yasa ile Nevşehir'in teşvik için süresinin 31 Aralık 2016'ya kadar uzatıldığını açıkladı. Yasanın 1 Ocak 2013'ten geçerli olacak olduğunu da belirten Avşar "5084 sayılı teşvik yasası 2013 Ocak ayında sona ermişti. Bunun ardından Nevşehir iş dünyası yeni bir teşvik beklentisi içerisine girmişti. Nevşehir'in ekonomi alanında en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olarak konuyu defalarca dile getiren basın açıklamaları yaptık. 2012 yılında verdiğimiz "Yılın En'leri Ekonomi Ödülleri" törenine katılarak ödülleri bizzat veren Kalkınma Bakanımız Cevdet Yılmaz'a da konunun önemini ve kamuoyunun beklentilerini ifade etmiştim. Ödül törenindeki konuşmamın önemli bir bölümünü de konuya ayırmış, Nevşehir'in teşvik yasası sayesinde elde ettiği kazanımları ve yeniden gelmemesi halinde yaşanacak kayıpları dile getirmiştim. Konuşmamda 'Teşvik Yasası' olarak bilinen 5084 Sayılı Yasa ile çok olumlu gelişmeler sağlanmış ve önemli oranda yatırım alınmıştır. Teşvik Yasası ile birlikte Nevşehir'in cazip bir il olması sağlanmıştır. Uygulama süresi 31 Aralık 2012 tarihinde sona erecek olan 5084 Sayılı Teşvik Yasası'nın yaptığımız araştırmalarda 49 ilde 400 bin kişiyi doğrudan etkilediğini saptadık. Bu kadar önemli oranda yatırım ve istihdamın yapılmasını sağlayan yasanın uygulama süresinin en az 5 yıl daha uzatılmasını işadamları ve sanayicileri temsil eden Sivil Toplum Kuruluşu olarak hükümetimizden beklemekteyiz. Bu konuda müjdeli haberin yakında verileceğine de inanıyoruz. Nevşehir'de 5 bin 094 işyerinde 71 bin 865 kişi sigortalı olarak çalışmaktadır. Türkiye genelinde 2010 yılında işsizlik oranı yüzde 9.9 iken Nevşehir'de yüzde 8.4 olarak gerçekleşmiştir. Sigortalı sayısında teşvik yasasının büyük etkisi vardır" demiştim. 26 Aralık 2012 tarihinde yaptığım tespitler 6 ayda doğru çıktı. Hükümetimizin kararının hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

 

Avşar, yasadan 52 ilde faaliyet gösteren, 10 ve üzerinde sigortalı çalıştıran özel sektöre ait iş yerlerinin yararlanacağını da hatırlattı.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.