banner461
banner195

TOKİ Nevşehir'de yöresel ev yapacak!

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı M. Ergün Turan, Yeni Türkiye Vizyonu doğrultusunda, nitelikli sosyal konut üretimini arttıracaklarını söyledi.

TOKİ Nevşehir'de yöresel ev yapacak!
07 Kasım 2014 Cuma 23:58

banner143
banner134

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İnşaat ve Çevre Sektör Kurulu’nun düzenlediği “2023’e Doğru TOKİ ve Geleceğin Şehirleri” konulu panele Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı M. Ergün Turan konuşmacı olarak katıldı.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İnşaat Sektör Kurulu Başkanı Burhan Özdemir, yurtdışı müteahhitlik sektöründe devlet desteği sağlanması durumunda Türk firmalarının çok daha büyük projeler imza atacağını söyledi.

Karakteri Olan Şehirler İnşa Edilmeli
MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Ali Rıza Aslan Türkiye’de depreme dayanıklı yeni konut projelerinin inşa edilmesi gerektiğini söyledi. “Dünyada mekan ahirette iman” sözüyle barınma ihtiyacının önemine dikkat çeken Aslan, yeni yapılacak konutların çevreye ve mimari yapıya uygun olması gerektiğini söyledi. Son yıllarda Türkiye’nin ekonomik kalkınmasında lokomotif rol oynayan inşaat sektörünün önemine dikkat çeken Aslan sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de hala ciddi bir konut ihtiyacı var. Bunlar inşa edilirken eskinin muhafaza edilmesi, yeni yapılan binaların huzur verici olması önemli. Karakteri olan şehirler inşa edilmeli.”

50 Bin Sosyal Konut İnşa Edilecek
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı M. Ergün Turan, TOKİ olarak bundan sonra alt ve orta gelir düzeyine yönelik sosyal konut inşaatına öncelik ve ağırlık vereceklerini ifade etti. Yapılacak yeni konut projelerinin sosyal konut projelerini barındıracağını belirten Turan, “Türkiye’de ciddi manada sağlıklı konut açığı var, Cumhurbaşkanımızın da Başbakanımızın da isteği budur. Orta ve alt gelir grubuna yönelik projelere öncelik ve ağırlık vereceğiz” dedi. Toki’nin
2014 yılı sonu hedefinin 40 bin konut inşa etmek olduğunu bildiren Turan, “2015’e kadar 50 bin sosyal konutu inşallah ihale etmiş olacağız” diye konuştu.


Mahalle Konseptli Projelerimiz Var
İstanbul Kayabaşı’nda 2800 konut kapasiteli mahalle konseptinin ihalesinin yapıldığını ifade eden Turan, konuşmasına şöyle devam etti: “Dizilerde bile geçmişi anımsatan mahalle hayatının yaşandığı diziler tutuyor. Mahalle konseptiyle projeler yapacağız. TOKİ olarak biz şu anda en yoğun İstanbul Kayabaşı, Halkalı ve Başakşehir’deyiz. Burada güzel projeler var ama insanların bir araya gelip sosyalleşecek alanlar yok. İstanbul’da mahalle konseptli 2 projeyi şu anda ihale ettik. Bir cadde oluşturacağız, kafelerin, camilerin, spor alanları gibi sosyalleşme merkezlerinin olduğu konutlar yapacağız. Her bir binanın insanların diyalog kurmasına uygun yapılandıırlması sağlanacak. Camiler kıyıda köşede değil projenin merkezinde yer alacak.”

Yöresel Konut projeleri Yapılacak
Anadolu’nun tarihi kentlerinde de yöresel konut projelerinin yapıldığını söyleyen Turan, Mardin, Nevşehir, Kars, Şanlıurfa’da ilk örneklerine başlanacağını ifade etti. Turan, “Nevşehir Ürgüp’te 960 tane sosyal konut inşa ediyoruz. Bunlar memura, işçiye hitap eden sosyal konutlar olacak. Ürgüp’ün doğal çehresine uygun yapılacak” dedi. 
Düşük Gelirliye 20 Yıl Vadeli Konut Satılıyor 
Alım gücü düşük olan alt gelir grubuna yönelik 20 yıla kadar vadelerle konut satıldığını beyan eden Turan, diye konuştu. “TOKİ şuan 51 ilde kentsel dönüşüm projeleri yapıyor. Devam eden 25 bin konut kentsel dönüşüm kapsamında yapılıyor. TOKİ’nin ürettiği konutların yüzde 85’i sosyal konut yüzde 15’i üst segment. Biz bütçemizi kamu değil kendimiz yaratıyoruz”Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
nevşehirli - 3 yıl önce
ii güzelde kalenin etrafına yapılacak 600 konut hakkında bişey söylenmemiş.
Avatar
T. urgenç - 3 yıl önce
kapadokya'nın giriş kapısı gülşehir'e beton yığınını diktikten sonra yöresel mimariye uygun toki yapsan ne olur ki? önce kapadokya'nın batı giriş kapısı gülşehir'e dikilen ucubelere bir estetik değer kazandırın.