banner461
banner195

Türk Eğitim-Sen’den Kırım Hassasiyeti

Türk Eğitim-Sen İlimizdeki STK’ların hatırlamadığı Kırım’daki insanlık dışı muameleyi hatırlayan tek Sivil Toplum Kuruluşu oldu.

 Türk Eğitim-Sen’den Kırım Hassasiyeti
19 Mayıs 2014 Pazartesi 15:21

banner143
banner134

 Türk Eğitim-Sen’den Kırım Hassasiyeti

NEVŞEHİR(MHA) Türk Eğitim-Sen İlimizdeki STK’ların hatırlamadığı Kırım’daki insanlık dışı muameleyi hatırlayan tek Sivil Toplum Kuruluşu oldu.

Konuyla ilgili Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şube Başkanlığınca yapılan açıklamada, “70 yıl önce 18 Mayıs 1944 gecesi Kırım Tatarları tarihi yurtları Kırım’dan insanlık dışı bir muamele ile hayvan vagonlarına istif edilerek Sibirya ve Orta Asya çöllerine sürgüne gönderilmişti. Aradan 70 yıl geçmesine rağmen halen Kırım Tatar Türkleri üzerinde devam eden haksızlıklar, onlara karşı yapılan hukuksuzluklar devam etmektedir. 70 Yıl önce gerçekleşen sürgün ile 200 bine yakın Kırım Türk'ü  hayatını kaybederken, yaşadıkları coğrafyayı vatan yapmak için verdikleri mücadeleye karşın özellikle Rusya tarafından yapılan işgal ile birlikte şu günlerde Kırım'ı 1944 senesine çevirme ve Kırım Türklerinin varlığını yok etme operasyonları görülmektedir. “Kırım Tatarları”na karşı halen devam eden haksızlığa, hukuksuzluğa  karşı sessiz kalamayacağımız gibi sessiz kalamayacağımızı da tüm gücümüzle dünyaya duyurmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi. 

© 2014 Microsoft Koşullar Gizlilik ve tanımlama bilgileri Geliştiriciler Türkçe


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
HACI MEHMET ŞAHİN - 4 yıl önce
türk islam dünyasinin parçesi olan kirim bugün işgal altinda.18 mayis 1944 te kirim türkleri vatan kirim'dan sürüldü.nevşehir kirim türkleri derneği olarak dernek genel merkezimizce ankara tandoğan meydanindaki etkinliğe katildik.genelde türk dünyasi özelde kirim için duyarliliğiniza, teşekkür. ve saygilarimi sunarim. haci mehmet şahin-nevşehir kirim türkleri kültür ve yardımlaşma der. temsilcisi