banner461
banner195

Türk Kızılay’ından Soma’ya Tam Destek

Manisa’nın Soma ilçesindeki maden ocağında meydana gelen trafo patlamasının hemen ardından harekete geçen Türk Kızılayı, bölgedeki 50 kişilik uzman personeliyle madencilerin ailelerinin ihtiyaçlarını karşılıyor. Kızılay’ın uzman psikologları ise madencilerin ailelerine ve yakınlarına psiko sosyal destek veriyor.

 Türk Kızılay’ından Soma’ya Tam Destek
15 Mayıs 2014 Perşembe 17:56

banner143
banner134

 Türk Kızılay’ından Soma’ya Tam Destek

NEVŞEHİR(MHA) Manisa’nın Soma ilçesindeki maden ocağında meydana gelen trafo patlamasının hemen ardından harekete geçen Türk Kızılayı, bölgedeki 50 kişilik uzman personeliyle madencilerin ailelerinin ihtiyaçlarını karşılıyor. Kızılay’ın uzman psikologları ise madencilerin ailelerine ve yakınlarına psiko sosyal destek veriyor.

Çok sayıda madencinin hayatını kaybettiği Soma’daki patlamada arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Çalışmalarını aralıksız sürdüren Türk Kızılayı ise Ulusal Afet Yönetimi (AFOM), Ege Bölge Afet Yönetim Merkezi, Manisa Kan Merkezi, Batı Karadeniz Bölge Afet Yönetim Merkezi, Marmara Bölge Afet Yönetim Merkezi, Akdeniz Bölge Afet Yönetim Merkezi, Kuzeydoğu Bölge Afet Yönetim Merkezi, Manisa ve Soma Şubesi’nden bölgeye ulaşan 50 kişilik uzman ekip ve 10 araç ile maden işçilerinin yakınlarının ve arama kurmarma faaliyetleri yürüten ekiplerin ihtiyaçlarını karşılamak için büyük çaba sarf ediyor. Kızılay ekibi tarafından alanda kurulan 5 adet genel hizmet çadırında kumanya, su, meyve suyu, kek, çorba, ekmek, çay, pide, ayran ve battaniye dağıtımı yapılıyor.

Bölgedeki faaliyetlerine devam eden Kızılay ekibi ayrıca Manisa’nın Kırkağaç ilçesine de otopsi ve diğer hizmetlerin yürütülmesi amacıyla 2 adet genel hizmet çadırının kurulumunu tamamladı. Bölgeye ulaşan mobil mutfak ile seyyar ikram araçları ise kurulum çalışmaları tamamlanınca sıcak yemek dağıtımına başlayacak.

Soma’daki maden ocağında yaşanan olayın haberini alır almaz kurtarma çalışmalarına iki yönlü destek verdiklerini belirten Türk Kızılayı Nevşehir Şube Başkanı Cengiz Gülen “Yaralı kurtulup kan ihtiyacı yaşayabilecek insanlarımızın olacağını düşündük ve gereken tedbirlerimizi aldık. Halen arkadaşlarımız teyakkuz halinde bekliyorlar. İkincisi ise lojistik açıdan bir sistem oluşturduk. Olayın yaşandığı bölgede çadırlar kurduk. Mobil mutfağımız bölgedeki yerini aldı. Gece boyunca da Soma merkezindeki hastanenin önündeki ikram araçlarımızdan vatandaşlara sıcak çorba, çay, kumanya dağıtıldı. Yaklaşık 6-7 bin kumanyanın dağıtımı yapıldı. Çay ikramları oldu. Sabaha karşı da çorba dağıtımı başladı. Şu anda da ikramlarımız devam ediyor. Ayrıca madenci yakınları ve olaydan dolayı travma yaşayan diğer insanların psikososyal desteğe ihtiyaç duyduğu için Ankara’dan 20 uzman buraya geldi. Bölgeye uzman personel takviyesi yapmaya devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Gerek işçi yakınlarının mağduriyetinin giderilmesi, gerekse arama kurtarma görevi yürüten personelin olumsuz koşullar altında çalıştıkları göz önünde bulundurularak, bölgede yürütülen faaliyetlere destek vermek ve yakınlarının kurtarılmasını bekleyen ailelere psikososyal destek vermek amacıyla psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarından oluşan 20 kişilik ekip ile Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği üyeleri olay yerinde psikososyal destek hizmeti veriyor.

Gelişmeler Türk Kızılayı Afet Operasyon Merkezi, Ege Bölge Afet Yönetim Merkezi ve Türk Kızılayı Şubeleri tarafından takip ediliyor.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
HATİCE ALBAYRAK - 4 yıl önce
BENİM ÖYLE İHTİYACIM VAR KİEVİMDE OTURACAK KOLTUK TAKIMI BİLE YOK EVİME BİR GELSENİZ DE GÖRSENİZ İSTANBULDA YAŞAM VARMI DİYE KENDİ KENDİ ŞAŞARSİNIZ İSTERSENİZ RESMİNİ GÖNDERİM