banner461
banner195

Türkiye İstatistik Günü Nevşehir’de Kutlandı

Türkiye İstatistik Kurumunun Kuruluşunun 87. Yılı ve 25 Nisan Türkiye İstatistik Günü Nevşehir’de düzenlenen programla kutlandı.

Türkiye İstatistik Günü Nevşehir’de Kutlandı
25 Nisan 2013 Perşembe 10:43

banner143
banner134

 Gün dolaysıyla Türkiye İstatistik Kurumu Nevşehir Bölge Müdürlüğü tarafından müdürlük binasında bir program organize edildi. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan programda TÜİK Nevşehir Bölge Müdürü Üzeyir Karakuş, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun ülkemizin  tüm istatistik altyapısından sorumlu bir kuruluş olduğunu ifade eden TÜİK Nevşehir Bölge Müdürü Üzeyir Karakuş,  çalışmalarında başta Birleşmiş Milletler ve AB İstatistik Ofisi olmak üzere, uluslararası kuruluşlarca belirlenen tanım, kapsam, sınıflama, yöntem ve standartları kullandığına dikkat çekti.

Türkiye İstatistik Kurumu 87 yıllık geçmişiyle Türkiye’nin  en önemli kurumları arasında yer aldığının altını çizen TÜİK Bölge Müdürü Karakuş,  “Teknoloji, ekonomi, bilim ve toplumsal konularda ihtiyaç duyulan bilgileri, güncellik, güvenirlilik ve açıklık ilkeleri ışığında derleyerek Devletin sağlıklı kararlar almasına katkılar sağlamış, üzerine düşen görevi yerine getirmiş ve getirmeye de devam etmektedir. Çağımızın bilim, teknoloji ve iletişim çağı olması nedeniyle gerekli bilgi ve iletişim olanaklarına sahip olan ve bundan yararlanabilen ülkeler diğer ülkelere göre büyük bir üstünlük sağlamaktadır. Çağımızda bilginin üretilmesi kadar açık, şeffaf ve hızlı bir biçimde topluma aktarılması da önemlidir. Bu yönüyle Türkiye İstatistik Kurumunun yaptığı görev, özellikle içinde bulunduğumuz bilgi teknolojileri ve iletişim çağında daha da değer kazanmaktadır” dedi.

Günümüzde ulusal ve uluslararası sosyal ve ekonomik gelişme hedeflerinin belirlenmesi ve bu hedeflerin başarısı; güncel, güvenilir istatistikler ile sağlandığını ifade eden TÜİK Nevşehir Bölge Müdürü Üzeyir Karakuş, Kurumun verileri sadece toplamakla kalmayıp ülkemizde istatistiklerin % 80’ini üretirken, bunları işleyerek yeni bilgiler üretip istatistiki analiz ve yorumlar yapmakta, yayımlamakta ve karar alıcıların bilgisine sunduğunu vurguladı.  Karakuş, “Doğru bilgi, doğru yorum ve doğru karar sürecinde araştırmacılar, politikacılar, karar alıcılar ve tüm bireyler çalışmalarında istatistiki bilgileri etkin olarak kullanmaktadırlar. Verilerin toplanması, değerlendirilmesi ve bilgi haline getirilmesi için yoğun ve sistemli bir çaba gösterilmesi gerektiğinden Türkiye İstatistik Kurumu’nun belirlediği ilkeler ve hizmet anlayışı çerçevesinde ilgili kurum, kuruluş ve kişilerin ihtiyaç duyulan veriler için destek olması ve gereken katkıları sağlaması bir vatandaşlık görevidir. İstatistik; geçmişi anlamanın, bugünü yönetmenin ve geleceği planlamanın anahtarıdır. Bu amaçla halkımıza istatistiğin, matematiğin, bilimin ve bilginin önemini aktarabilmek, bu konudaki toplumsal bilinçlenmeyi yükseltebilmek amacıyla 25 Nisan “Türkiye İstatistik Günü” ilan edilmiştir.Türkiye İstatistik Kurumumuza nice yıldönümleri ve başarılı çalışma yılları dilerken, hepimizin “Türkiye İstatistik Gününü” kutlar en derin saygılarımı sunarım” şeklinde konuştu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Arif Yalçın - 5 yıl önce
kurum personeli benden her ay fiyatlar hakkında bilgi alır. türkiye istatistik günü kutlu olsun
Avatar
Arif Yalçın - 5 yıl önce
kurum personeli benden her ay fiyatlar hakkında bilgi alır. türkiye istatistik günü kutlu olsun
Avatar
aycan sercan tezcan - 5 yıl önce
türkiye istatistik gününu kutlarim ...


not : bir dost :)
Avatar
aycan sercan tezcan - 5 yıl önce
türkiye istatistik gününu kutlarim ...not : bir dost :)
Avatar
aycan sercan tezcan - 5 yıl önce
türkiye istatistik gününu kutlarim ...not : bir dost :)
Avatar
aycan sercan tezcan - 5 yıl önce
türkiye istatistik gününu kutlarim ...not : bir dost :)
Avatar
tezcan sercan aycan - 5 yıl önce
istatistik kurumunda çalışan tüm arkadaşların 4c li anketör arkadaşların istatistik gününü kutlarım başarıların devamını dilerim ...
Avatar
Halit Yıldız - 5 yıl önce
özellikle 4c li arkadaşların istatistik gününü kutlarım...