banner461
banner195

Türkiye Nevşehirli Bu Çocuğu Konuşuyor ''Nevşehir'in Cesur Yüreği''

Türkiye Nevşehirli 9 yaşında ki Enes Bozkurt'un yarışmayı bırakıp yaralı şahine yardım etmesini konuşuyor.

Türkiye Nevşehirli Bu Çocuğu Konuşuyor ''Nevşehir'in Cesur Yüreği''
30 Mart 2015 Pazartesi 15:53

banner143
banner134

 Kapadokya’da düzenlenen Uluslararası Kapadokya Kupası ve 4. Kademe Oryantiring yarışmalarının son gününde rakipleri zamanla yarışıp yönlerini bulmaya çalışırken, 9 yaşındaki İsmail Enes Bozkurt yaralı bir şahin buldu. Bulduğu şahinin hayatını kurtarmak için yarışmadan vazgeçen minik sporcu, üzerinden çıkarttığı eşofmanına sardığı yaralı şahini finiş çizgisine ulaştırdı.

Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen Uluslararası Kapadokya Kupası ve 4. Kademe Oryantiring yarışmalarının son günü ilginç bir olaya sahne oldu. Türkiye’nin yanı sıra İtalya, Almanya, İsveç, Norveç, Rusya ve Azerbaycan’dan 1380 sporcunun mücadele ettiği turnuvaya minikler kategorisinde katılan Ürgüp Türkan Diker İlköğretim Okulu 3. Sınıf öğrencisi İsmail Enes Bozkurt, yarışın Mustafapaşa köyündeki parkurunda yönünü ararken kayalıklar arasında yaralı bir şahin fark etti.

Rakipleri zamanla yarışıp yönlerini bulmaya çalışırken yaralı kuşu kurtarmak için yarışı bırakarak kuşu üzerinden çıkarttığı eşofmanına saran minik sporcu, yarışın bitiş noktasına doğru ilerlemeye başladı.

GÖREVLİLERE TESLİM ETTİ
Finiş noktasına şaşkın bakışlar arasında kucağındaki yaralı şahin ile gelen minik sporcu, eşofmanının üstüne sarılı kuşu yarış görevlilerine teslim etti. Kanadında kırık olduğu tahmin edilen kuş, daha sonra ise tedavisi yapılmak üzere Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü görevlilerine teslim edildi.

EN CENTİLMEN OYUNCU SEÇİLDİ
İsmail Enes Bozkurt bu örnek davranışı sonrasında Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından ‘Müsabakaların En Centilmen Sporcusu’ seçildi. Minik sporcuya madalyası federasyon başkanı Tekin Çolakoğlu tarafından verildi.
Aldığı madalya karşısında büyük sevinç yaşayan İsmail Enes Bozkurt, "Vadi içerisinde yönümü bulmaya çalışırken bir anda bir ses fark ettim. Kayalıkların arasından gelen bu sese doğru gidince bir yavru şahin gördüm. Uçamıyordu ve ona zarar vermemek için eşofmanımın üstünü çıkartarak onu kucakladım. O sırada yarış aklımdan tamamen çıktı. Bir an önce onu kurtarmak istedim" dedi.
Kuşun veteriner ekipler tarafından tedavisinin yapılmasının ardından yeniden doğaya salınacağı öğrenildi.
 


 

Kapadokya İnternet Medyacılar, Yazarlar ve Gazeteciler Cemiyeti Haberini üye olmayan sitelerin kullanması yasaktır.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
FITRAT - 3 yıl önce
bozulmamış fıtrat işte böyle bir şey...
Avatar
misafirim - 3 yıl önce
afferim küçük kardeşimize
Avatar
İrfan BARUT - 3 yıl önce
İsmail Enes gibi bir hemşehrim olduğu için gurur duyuyorum. Küçük hemşehrim ile birlikte anne ve babasını da tebrik ediyorum. İşte Türk insanı, işte Nevşehirli ve işte İsmail Enes.
Avatar
Cengiz ABLAK - 3 yıl önce
bu yaşı küçük ama yüreği büyük yavrumuzu ve onu yetiştiren aynı zamanda meslektaşım olan babası çağlar bey'i ve annesini kutluyorum.
Avatar
Mehmet DÜNDAR - 3 yıl önce
yavrumuzu ve onu bu asil ruhla yetiştiren ailesini kutluyorum insanlığın ölmediğini bize bir kez daha gösterdi tebrik ediyorum