banner461
banner195

Türkiye'de 80 yıl sonra bir ilk ve Büyük Mutluluk

Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı 'Demokratikleşme Paketi' ilk sonuçlarını verdi. 1933'ten beri okutulan 'Andımız' dün okunmadı, kadın memurlardan isteyenler başörtüleri ile görev başındaydı.

Türkiye'de 80 yıl sonra bir ilk ve Büyük Mutluluk
09 Ekim 2013 Çarşamba 11:15

banner143
banner134

 Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı 40 maddelik 'Demokratikleşme Paketi'nin ilk sonuçları dün ortaya çıktı. 1933 yılında ilkögretimlerde okutulmaya başlanan 'Andımız' dün 80 yıldan sonra ilk defa okunmadı. Başta okullar olmak üzere kamu kuruluşlarında çalışan kadın memurlardan isteyenler de görevlerine başörtüleri ile gidebildi.

'Ömrümün en değerli günü'

Kamuda başörtüsü yasağının, "Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik"in Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle kaldırılmasının ardından öğretmenler de derslerine başörtüsüyle girmeye başladı. Antalya'da öğretmenlik yapan Gülderen Gültekin, 16 yıllık öğretmenlik hayatının en değerli gününü yaşadığını dile getirerek "Kendimi çok özgür hissediyorum. Okula girerken başörtümü çıkartmamak ve okul bitişinde yeniden takmak zorunda kalmamak büyük nimetmiş. Öğretmenliği daha bir keyifle yapar hale geldim. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.

Dünyanın yükü kalktı

Konya'da kadın memurların başörtüleri ile ve işbaşı yaptıkları gözlendi. SGK çalışanı Kübra Aydın, "20 yıldır kamuda çalışıyorum. Her gün başımı açıp çalışmaktan dolayı çok üzülüyordum. Şimdi işyerimize başörtümüzle rahatça girip çıkacağız. Emeği geçenlere çok teşekkür ederim" dedi. Birgül Ünlü de "Başbakanımızdan değişiklik yapılacağını öğrendiğimde, sanki dünyanın yükü üzerimden inmişti. Bugünden itibaren başörtüsüyle çalışıyoruz. Çok heyecanlıyız" ifadelerini kullandı.

Büyük bir eziyetten kurtulduk

Anadolu'daki pek çok yerde kadın öğretmenlerin başörtüleri ile okullara gittikleri görüldü. Şırnak'ta ilk kez başörtüsü ile giren Nezaket Öz, "Daha önce kapının önünde başörtümüzü açıp, sonra tekrar kapatmak çok sıkıntıydı bir eziyetti. Bu eziyetleri aştığımız için, Türkiye'nin de çok güzel bir adım attığını düşünüyorum" derken, öğretmen Fatma Güler ise "Üniversitede bunun zorluğunu yaşadık, memurluk zamanımda da ilk atandığımda da bunu zorluğunu yaşadım. Bugün çıkan yasayla birlikte ilk defa baş örtülü olarak dersime giriyorum" diye konuştu.

İzmir'de son kez okundu

Yeni düzenlemeyle büyük tartışma konusu olan ilköğretimlerde her sabah andımızın okunması uygulaması da sona erdi İzmir ve Siirt'te henüz okullara yazılı tebliğ yapılmadığı için ant son kez okutulurken, İstanbul, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak, Batman gibi gibi pek çok ilde tebliğ ulaşan okullarda öğrenciler "Andımız"ı okumadan ders başı yapıldı. Andımızın okunmamasına velilerin çok büyük destek verdiği gözlendi.

Haber7


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
KAAAANNNN - 5 yıl önce
iy yaptilar bu millete az biledaha beter olsun yarin ellerinden de bayragi vatanini alsinda görsünler geldikleri yeri
Avatar
LAAAANNNN - 5 yıl önce
tabi iyi yaptılar, kardeşim müslüman ülkede başörtüsü yasağı en mantıksız iş. akp karşitliğini din karşitliği olarak algiyan ne yaparsa yanlış mantiği ile giden zihniyeti kiniyorum.