banner461
banner195

Türkiye'nin Haritası Değişiyor...

Avrupa Birliği'ne uyum sağlanması amacıyla 81 ilde bulunan yaklaşık 953 ilçe ve 34 bin köyün sınırları değişecek.

Türkiye'nin Haritası Değişiyor...
23 Eylül 2013 Pazartesi 17:57

banner143
banner134
Ankara'nın Çamlıdere İlçesi'nde pilot uygulama olarak başlatılan proje, 2014 yılının sonuna kadar tüm illerde uygulanacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 
Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, 1923 yılında Türkiye'nin illeri ve ilçelerinin bütün hudutnamelerinin belli olduğu ama hudutnamede adı geçen tepe, çeşme ve derenin mevcudiyeti veya nerede olduğu konusunda bir tespit yapılamadığını bildirildi.

Bu nedenle, 
İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü'nün koordinatörlüğünde, bakanlıkların temsilciliklerinin de katılımıyla teknik bir çalışma grubu oluşturuldu. Bu çalışma grubu, Ankara'nın Çamlıdere ilçesindeki pilot uygulamanın Türkiye'ye genellenmesi noktasında bir yol haritası ortaya koyacak. Bu yol haritasıyla, Türkiye'nin il ve ilçelerinin sınırları belirlenecek ve 2014 yılının sonuna kadar bu proje tüm illerde uygulanmış olacak. Avrupa Birliği'ne uyum sağlanması amacıyla 81 ilde bulunan yaklaşık 953 ilçe ve 34 bin köyün sınırları, pilot uygulamanın hayata geçmesiyle değişmiş olacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının çalışması kapsamında ilimiz Nevşehir sınırlarınında değişim yaşanabileceği belirtiliyor. Özellikle sınır ilçelerinden Hacıbektaş ve Kozaklı ilçelerine bağlı sınır köylerinin Kırşehir e bağlanması, Niğde merkeze bağlı Derinkuyu ilçesi sınırında Kayırlı köyününde Nevşehir e bağlanması bekleniyor...
 
çalışması kapsamında Nevşehir'in bazı köy ve beldelerinin de farklı illere dahil olacağı iddia ediliyor. Hacıbektaş ilçesine bağlı Kızılağıl Köyü ile Kozaklı ilçesine bağlı bazı köylerin Kırşehir ili sınırlarına dahil edilebileceği de savunulan görüşler arasında


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.