banner461
banner195

Tuzköy’e İnsanlık Parkı Projesi Ne Oldu?

Gülşehir İlçesine bağlı Tuzköy Beldesi'ndeki 245 konutluk sosyal yaşam alanına ek olarak inşa edilmesi planlanan 138 konutun daha ihalesi yapıldı. Bu arada kanserli bölgelerin taşınmasının ardından üzeri kapatılıp ağaçlandırılacak alanda İnsanlık Parkı adı altında park çalışması yapılacağı bildirildi.

 Tuzköy’e İnsanlık Parkı Projesi Ne Oldu?
30 Eylül 2014 Salı 23:09

banner143
banner134
NEVŞEHİR(MHA) Gülşehir İlçesine bağlı Tuzköy Beldesi'ndeki 245 konutluk sosyal yaşam alanına ek olarak inşa edilmesi planlanan 138 konutun daha ihalesi yapıldı. Bu arada kanserli bölgelerin taşınmasının ardından üzeri kapatılıp ağaçlandırılacak alanda İnsanlık Parkı adı altında park çalışması yapılacağı bildirildi.

1970'li yıllardan beri kanserin yüzlerce insanı teslim aldığı beldede yapılan bilimsel araştırmalar sonrasında, kanserli olduğu belirlenen alanlardaki vatandaşların risk taşımayan bölgelere taşınmasına yönelik çalışmalar son yıllarda hız kazandı.

2008 yılında Cumhuriyet, Hürriyet ve Yeni Mahalle'nin belirli bölümlerinin yer aldığı kanserli bölgelerdeki vatandaşların, kanser riski taşımayan en güvenli bölgelerden biri olan Evrenin Etekleri Mevkiinde yaptırılan 245 konuta taşınması sağlandı. Bu konutlara ek olarak 2013 yılında başlatılan 2'nci Etap çalışmaları da sonuç verdi. Başbakanlık Afet Acil Durum Başkanlığı ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı işbirliğinde yapımı planlanan 138 konutun ihalesi Ankara'da yapıldı.

Yeni konut ve sosyal yaşam alanlarının tamamlanmasıyla birlikte yaklaşık 100 bin metrekare alandaki kanserli bölgedeki evlerin yıkılmasının planlandığını, üzerinin 1.5 metre kalınlığında humuslu toprakla kapatılıp ağaçlandırıldıktan sonra bu alanda 'İnsanlık Parkı' oluşturulmasının amaçlandığı belirtilmişti.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
MAHIR GEZMIS TUZKOYLU - 4 yıl önce
yetmez yetmez burada vatandaslarin cogunun evi yok bunlar ne olacak tuzkoyde ikamet edip anasinin veya babasinin yaninda veya bir goz adada ikamet eden insanlar neolacak? sosyal devlet bu degildir herkesi basini sokacagi bir ikameti olmasi lazim
Avatar
MAHIR GEZMIS TUZKOYLU - 4 yıl önce
en azindan her yerde yapiliyorda burada neden olmasin bu insanlar lux konutlar istemiyor o riskli bolgelerden guvenli bolgelere tasinmak istiyor burda bir can pazari yasaniyor toki burada bir rol uslene bilir butun herkese bir konut saglaya bilir bunu bekliyoruz