banner461
banner195

Tuzköylü Vatandaşlardan Yol Kapatma Eylemi

Nevşehir’in Gülşehir İlçesine bağlı Tuzköy Mahallesinde kanserli bölgeye yapılan yeni konutlar için Haciz işlemlerinin başlatılmasına tepki gösteren vatandaşlar yol kapatarak tepki gösterdi.

Tuzköylü Vatandaşlardan Yol Kapatma Eylemi
04 Ocak 2015 Pazar 13:38

banner143
banner134
Nevşehir’in Gülşehir İlçesine bağlı Tuzköy Mahallesinde kanserli bölgeye yapılan yeni konutlar için Haciz işlemlerinin başlatılmasına tepki gösteren vatandaşlar yol kapatarak tepki gösterdi.

‘Kanserli Köy’ olarak bilinen Gülşehir'in Tuzköy mahallesinde kansere neden olan evlerini terk ederek AFAD tarafından yaptırılan yeni evlere taşınan vatandaşlar bu evler için kendilerinden para talep edilmesine yol kapatarak tepki verdi.


Tuzköy de ki Kapadokya Havalimanı önünde eylem yapan vatandaşlar tepkilerini yolu kapatarak gösterdi. Vatandaşların eylem yaptığı noktaya gelerek sorunlarını dinleyen Gülşehir Kaymakamı Murat Ertekin ise, biz devlet olarak vatandaşlarımızın her zaman yanındayız sözleri üzerine vatandaşlar eylem yapmayı bıraktı.


Gülşehir ilçesinde eylem yapan vatandaşlar burada yolu kapatarak bir süre protesto etti. Eyleme katılanlardan Ahmet Balta isimli bir vatandaş , ‘’Biz bugün yolu kapattık. Vatandaş olarak hakkımızı istiyoruz. Buradan uçak kaldırmayacağız. Vatandaşı borçlandırma yaparken hasarlı evler yazdırdılar. Bizim evlerimiz hasarlı değildi.

Devlet hiçbir evimize hasar tespiti yapmadı. Evlerimizin değerleri bizlere verilmedi. Devlet alacağına karga da vereceğine bülbül mü? Baştan devlet bizlere borçlu. Biz TOKİ’ye ev yaptırmadık biz sağlığımız açısından evlerimizi değiştirdik. Devlet bunu bilsin. Buradan uçak kalkmayacak bu köy bizim bu havalimanı da bizim’’ dedi.


Eyleme katılan Tuzköylü bir bayan vatandaşımız  ise, Biz evlerimizin değerlerini istiyoruz. Biz ne ile para ödeyeceğiz. Onlar bize versin bizde devlete geri ödeyelim derken başka bir bayan ise devletin yaptırdığı ev mücevherde bizim evimizi neden çöplük etti. Bizi kanserden mi kurtardı. Sıdamızdan yine kanser olduk diye serzenişte bulundu.


Evlerine gelen icraları protesto etmek için toplanan vatandaşların yanına daha sonra ise Gülşehir Kaymakamı Murat Ertekin geldi. Kaymakam Ertekin burada vatandaşların bir süre sıkıntılarını dinlerken yapmış olduğu konuşmalar sonrasında ise vatandaşlara eylemi bıraktırdı.

Gülşehir’in Tuzköy Mahallesinde Kapadokya Havalimanı önünde eylem yapan vatandaşlar ile görüşen Gülşehir Kaymakamı Murat Ertekin burada vatandaşlar ile uzun süre görüştü.

Devlette yazı esastır. Bize sıkıntılarınız neyse bizlere ileteceksiniz. Bakın geçtiğimiz ay Sayın Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız geldi. Bir sıkınıtınız varsa muhatabınız benim dedi. Sayın Bakanımızın talimatı şu idi. Siz başvurunuzu yapın ben takibini yapacağım demişti. Ben burada şimdi Vali Bey’in vekili olarak konuşuyorum. Bu şekilde davranarak bir şey elde edemezsiniz. Pazartesi bize gelin. Makul olanlar ne ise hep birlikte çözüme kavuşturmak için çalışalım. Ben gerekenleri Vali Bey ile görüşeceğim ve ilgili yerlere iletilecektir. Biz devlet olarak teminat bizleriz’’ diye konuştu.

Kaymakam Ertekin burada konuştuğu vatandaşlara,  Arkadaşlar hakkınızı istediğininiz zaman makul bir şekilde yaparsanız kimse size bir şey demez demesine üzerine eyleme katılan bir genç ise, sayın Kaymakamım biz burada yol kesip haraç almıyoruz, biz eşkıyalık yapmıyoruz. Biz hakkımızı savunuyoruz. Benim halam kanserden ölmüş, babaannem kanserden ölmüş, dedem kanserden ölmüş benim kanser olmadığım belki ihtimalsiz yani, ben 26 yaşındayım belki bende kanserim dedi. Kaymakam Ertekin ise hakkınızı biz zaten takip ediyoruz demesi üzerine vatandaşlar tarafından sözleri sık sık kesilen Kaymakam Ertekin konuşmak için müsaade istedi. Ertekin, ‘’ Bakın siz şimdi şunu yapacaksınız. Ben size yolu gösteriyorum. Pazartesi günü geleceksiniz bize. Buradan bir heyet oluşturacaksınız. Yazılı bir şekilde geleceksiniz. Onun takibini biz yaparız.
Gülşehir Kaymakamı Murat Ertekin’in kendilerine yardımcı olacakları konusunda söz vermesi üzerine toplanan kalabalık olaysız bir şekilde dağıldı. 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
MAHIR GEZMIS TUZKOYLU - 3 yıl önce
burada didismenin gruplasmanin ne anlami var o gun o sahislar vardi bugun goorevde bu sahislar var halami bu kisir cekismeden dersalmadiniz isimi tuzkoylu rumuzlu sahis hangi tuzkoylu tuzkoyde 2300 kisi yasiyor
Avatar
seçim - 3 yıl önce
Erol ile vahdi kurtarsın oy verirken düşünseydiniz başınıza bu gelmezdi.omuzlarınıza bir daha alın
Avatar
tuzköy lu - 3 yıl önce
Oy toplamaya geliyordu şimdi nerde vahdı bey
Avatar
vahhdiiii - 3 yıl önce
vahdiye gidin size yardım eder çok biliyorya
Avatar
tuzköylü demokrat - 3 yıl önce
seçim zamanı oy için gelen il başkanları milletvekilleri belediye başkan adayları nerede biz tuzköylü olarak bu borçlara karşılık tüm demokratik tepkimizi göstericeğiz ve seçim zamanı gelen adaylar gerisini siz düşünün
Avatar
şukru gulen - 3 yıl önce
Bu durusunuzdan dolayi tum tuzkoyu tebrik ederim.ama yasal olan butun haklarinizi degerlendirin isderim.orada sadece yazlari uc gun bilemedin bes gun kaliyoruz ama ankaradaki tanidigim genc arkadaslarima akrabalarima hep sunu soyledim koy icin ne yapilmasi gerekiyorsa buradanda yapalim toplanalim diye ama kimseden ses cikmadi saglikli dusunen bir kisi cikipta yol gosteren de olmadi ama yinede yapilanlar suan bnm icin olumlu insallah butun insanlar hakkini savunur ve alirlar .
Avatar
MAHIR GEZMIS TUZKOYLU - 3 yıl önce
tuzkoyu secimleri protesto edip 2300 nufuslu koy toptan sandiga gitmeyecektir,bu da demokratik tercihdir , cezasi filan detay
Avatar
tuz köylü - 3 yıl önce
evler yapılalı 7 yıl oldu , talep taahhüt belgesini imzalarken vahdi beye mi sorduk,,, ne alakası var , bunun vahdi beyle , önceki belediye seçimlerinde tuzköy belediye başkanı para ödenmeyecek , bu afat konutu , 29000 liraya imza attınız ama affettireceğiz diye oy toplamadımı? muhatabı kimse ona sitem edelim ,...