banner461
banner195

Uçhisar’a Fransa’dan kardeş şehir geliyor

Cadaujac kasabasından Uçhisar Belediyesi’ne kardeş şehir teklifi…

Uçhisar’a Fransa’dan kardeş şehir geliyor
15 Ekim 2014 Çarşamba 11:01

banner143
Uçhisar’a Fransa’dan kardeş şehir geliyor
İlgili Galeriye Git
banner134

 Cadaujac kasabasından Uçhisar Belediyesi’ne kardeş şehir teklifi…

Dünyanın altıncı büyük ekonomi kenti olan Fransa’nın Bordo şehrine bağlı Cadaujac Belediyesi’nden resmi olarak gelen bir heyeti yaklaşık iki ay önce ağırlayan Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan, kardeş şehir olma yolunda bir adım daha attı. Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan, belediye meclis üyesi ve turizmcilerden oluşan heyet 8-13 Ekim tarihlerinde Cadaujac kasabasını ziyaret etti. Cadaujac Belediye Başkanı Francis Gazeau ve Belediye Başkan Yardımcısı Nathalie Rousselot ve meclis üyeleri tarafından karşılanan heyet, 5 gün boyunca Cadaujac Belediyesi'ni, Cadaujac'ta bulunan okulları, Bordo şehrinde bulunan Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’na ve Bordo Belediye Başkanlığı Bordo Kentsel Komitesi’ne ziyaretlerde bulundular. Bordo Kentsel Komitesi’nde yapılan toplantıda Uçhisar heyetine Bordo kenti ve projeler hakkında 45 dakikalık bir sunum yapıldı.

Yapılan görüşmeler sonucunda kardeş şehir olma yolunda olumlu adımlar atıldı. Ziyaret boyunca çok sıcak karşılanan Uçhisar heyeti Cadaujac’ta yaşayan Türk ailelerle de bir araya geldi. Cadaujac Belediyesi tarafından düzenlenen resepsiyona çok sayıda Türk aile katıldı. Resepsiyonda konuşan Başkan Karaaslan; Uçhisar kasabasının yıllar önce Fransızlar’ın kurduğu Club Med otelden dolayı Fransız halkına ve kültürüne yabancı olmadığını, kasabada ev sahibi Fransız vatandaşların da yaşadığını ve karşılıklı kültür alış-verişinin aslında yıllar önce başlamış olduğunu dile getirdi. Karşılıklı işbirliği yapılacak birçok ortak noktaları olduğunu belirten Başkan Karaaslan, kardeş şehir ilişkisiyle karşılıklı tecrübelerin paylaşılacağını ve kısa süre sonra kardeş şehir protokolünü imzalayacaklarını söyledi. Cadaujac’ta olmaktan ve bu kadar sıcak karşılanmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getiren Başkan Karaaslan, organizasyon için Cadaujac Belediye Başkanı Francis Gazeau’ya ve ekibine teşekkür etti. Başkan Karaaslan ayrıca; Kardeş şehir protokolu’nun imzalanmasından sonra özellikle orta öğretim öğrencilerinin karşılıklı olarak iki ülke arasında öğrenci değişimiyle kültürel ve sosyal açıdan temaslar gerçekleştirileceğini, geleceğe dönük projelerin iki ülke arasında geleceğin büyükleriyle yürütüleceğini belirtti.

Resepsiyona katılan Türkiye Cumhuriyeti Bordo Başkonsolosu F. Türker Oba iki ülke arasında kurulacak bu dostluk bağlarının çok sevindirici olduğunu ve devam etmesini dilediğini belirterek iki belediye başkanını kutladı.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
baskan - 4 yıl önce
uchısar once kapı komsuyla kardes olsun baskanda hele fıransaya kalsın
Avatar
baskan - 4 yıl önce
bırde mınaralaerı yıktıya baskan uchısara fıransızlara bır eyfel kulesı dıkerlerrr