banner461
banner195

Umre seminerinin ikincisi yapıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı Umre Organizasyonu ile İlimizden umreye gidecek olan vatandaşlarımız için İl Müftülüğümüz tarafından “2017 Yılı Umre Yolcuları Bilgilendirme Seminerinin ikincisi ” düzenlendi.

Umre seminerinin ikincisi yapıldı
05 Aralık 2017 Salı 12:17

banner143
banner134
Diyanet İşleri Başkanlığı Umre Organizasyonu ile İlimizden umreye gidecek olan vatandaşlarımız için İl Müftülüğümüz tarafından “2017 Yılı Umre Yolcuları Bilgilendirme Seminerinin ikincisi ” düzenlendi.
İl Müftülüğü tarafından organize edilerek Hacı Pembe Avlanmaz Kur’an İlimleri Merkezi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen seminere; İl Müftüsü Yakup Öztürk, İl Müftü Yardımcılarımız Nazım Haksever ve Yaşar Bolat, Hac Şube Müdürü Mehmet Şaban Yılmaz, Vaizler, Kur’an Kursu Öğreticilerinin yanı sıra Dr. Özlem Benli  ve umreciler katıldı.
İl Müftümüz Yakup Öztürk, İbadet Bilinci ve Umre İbadeti konusunu işleyerek “İbadetlerin değeri ve kıymeti niyet ile başlar. Sevgili peygamberimiz (S.A.V.) ‘‘Ameller niyetlere göre karşılık bulur’’ buyurmuştur. Umre bir seyahat değil bir ibadettir. Bu nedenle bu ibadeti başka düşüncelerle karıştırmadan sadece Allah rızası için yapmalı ve gayrı düşüncelere hatır hayalimizde yer vermemelidir. Sonrada her ibadetin bir kuralı olduğu gibi Umrenin de bir kuralı vardır. Onu öğrenmeli, bilmeli ve ona göre hareket etmelidir. Bu konuda hepinize başarılar diliyorum. Allah şimdiden niyetinizi halis eylesin ve Umrenizi kabul eyleyerek niyetinize nail eylesin” dedi.
Kutsal topraklarda duanın önemine değinen Öztürk; “Dua ibadetin özüdür. Orada yapılan dualar kabul olur reddolunmaz. Dualar Arapça ya da Türkçe yapılabilir. Önemli olan dua ederken ne istediğinin farkında olmandır. Allah kalbinizden geçenleri dahi bilir ve ona göre karşılığını verir. Çünkü O alimdir, habirdir ve karşılığını vermeye de kâdirdir. Bu nedenle bol bol dua edin” dedi.
Sözlerinin sonunda Müftü Öztürk  umrecilere, ‘‘Allah şimdiden yolculuklarınızı hayırlı eylesin. Sağ salim gidip dönmenizi nasip etsin. Dualarınızda İslam âlemini, tüm Müslümanları, özellikle ülkemizi unutmayınız’’ dileği ile sözlerini tamamladı.
Daha sonra İl Müftü Yardımcıları Nazım Haksever, Yaşar Bolat ve Vaizler: Ana Hatlarıyla Umre Menasiki konusunu işleyerek; yolculuk öncesi Umre ibadeti ile ilgili  İhram, Tavaf, Say, Traş ve İhram yasakları konularında seminere katılan vatandaşlara  bilgilendirme yaptılar.
Ayrıca Halk ve Toplum Sağlığı Merkezinden Dr. Özlem Benli’ de ‘‘ Umre yolcuları için Temel sağlık bilgileri’’ konulu seminer  verdi. Yine Kur’an Kursu Öğreticimiz Emine Çakır’ da Umrede Kadınlara özgü konular hakkında bilgiler verdi.
Gerçekleştirilen seminer programı, soru-cevap bölümüyle tamamlandı.

Kaynak: MHA
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.