banner461
banner195

Ürgüp Emniyet Müdürlüğü Dolandırıcılığa Karşı Uyardı

Ürgüp İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri son günlerde artan telefon dolandırıcılığı konusunda vatandaşlara bilgilendirici broşür dağıttı.

Ürgüp Emniyet Müdürlüğü Dolandırıcılığa Karşı Uyardı
09 Şubat 2017 Perşembe 17:15

banner143
banner134
Ürgüp İlçe Emniyet Müdürlüğü Türkiye’de en yaygın dolandırıcılık türlerinden biri olan telefon dolandırıcılığına karşı vatandaşları broşür ile uyardı.

Ürgüp İlçe Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, telefon yoluyla dolandırıcılık olaylarında, şüphelilerin mağdurları telefon ile arayıp kendilerini polis, asker, savcı ve banka görevlisi olarak tanıttığını belirtilerek bu kişilere karşı vatandaşların dikkatli olmaları gerektiği bildirildi.

Bu tür durumlarla karşılaşan vatandaşların durumu hemen emniyet ekiplerine bildirmeleri gerektiğinin ifade edildiği açıklamada, “Telefon yoluyla dolandırıcılık olaylarında şüpheliler, gelişen teknolojik imkanları kullanarak, mağdurları telefonla arayarak kendilerini polis, asker, savcı ve banka görevlisi olarak tanıtmaktadırlar. Bu kişiler bir takım gerçek dışı vaatler ile kurgu olaylar inşa edip, vatandaşlarımızın iyi niyetleri ve yardımseverlik duygularını istismar etmektedirler. Kendilerini polis, asker, savcı ve banka görevlileri gibi sahte unvanlarla tanıtan dolandırıcılar, telefonla aradıkları şahıslara, FETÖ/PDY - PKK/KCK gibi terör örgütü veya suç şebekesi tarafından telefon hatlarınızın kullanıldığı belirtilerek" bu gibi durumlarda vatandaşların dikkatli olması konusunda bilgilendirici broşür dağıtıldı.
İlçe Terminalinde yapılan açıklamada vatandaşlara, telefon yoluyla dolandırıcılık suçunun mağduru olmamaları için, “Polis, Jandarma, Cumhuriyet Savcısı veya herhangi bir kamu personeli, hiçbir şekilde vatandaşlarımızdan elden ziynet eşyası, para teslimi veya havale-EFT yapılmasını kesinlikle talep etmez. Telefon görüşmeleri esnasında arka plandan gelen telsiz seslerine ve korku, panik yaratma amaçlı senaryolara kesinlikle itibar etmeyin. Telefonunuza gelen SMS metinlerinde aramanızı istedikleri numaraları kesinlikle aramayın. Kimlik ve kredi kartı bilgilerinizi sakın paylaşmayın. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde lütfen hemen 155 POLİS İMDAT hattını arayın ya da en yakın Emniyet birimine müracaat edin” şeklinde uyarılarda bulunularak bilgilendirici broşür verildi.
 Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.