banner461
banner195

Ürgüp Ülkü Ocağı 18 Mart Basın Açıklaması‏

Ürgüp Ülkü Ocağı Başkanı Oytun Akyol’un 18 Mart Çanakkale Zaferi vesilesi münasebeti ile yaptığı basın açıklaması;

Ürgüp Ülkü Ocağı 18 Mart Basın Açıklaması‏
18 Mart 2014 Salı 11:17

banner143
banner134

 Ürgüp Ülkü Ocağı Başkanı Oytun Akyol’un 18 Mart Çanakkale Zaferi vesilesi münasebeti ile yaptığı basın açıklaması;

Çanakkale’de 1915 yılının 18 Mart’ında yaşananlar, İstiklal Marşımızın “Ben ezelden beridir hür yaşadım hür yaşarım, hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım” dizelerindeki bağımsızlık ateşinin gerçek manada dosta da düşmana da gösterilmesi bakımından son derece önemlidir. Çanakkale’de dünyanın birçok yerinden gelen işgalci güçlerle girişilen haklı mücadele dönemi, sarsılmaz bir milli iradenin tüm hatlarıyla belirdiği dönemdir. Bunun yanı sıra, Çanakkale’nin çağdaş Türkiye’nin temelleri ve milli bilincimizin oluşmasındaki rolü de göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür.

18 Mart 1915, Türk tarihinde bir askeri ve siyasi başarı olmaktan öte inanç, azim ve yiğitlikle örülmüş bir destanın tarihidir. Bu tarih, gerek taarruz gerekse savunma savaşlarının başarılarıyla dolup taşan Türk kahramanlık takviminin gurur verici ve en parlak sayfalarından biridir.

Daha çocuk denecek yaştaki Türk askerinin cepheden dönmeyi düşünmeden savaşarak “Çanakkale geçilmez” sözünü hem Anafartalar’ın, Conkbayırı’nın, Gelibolu’nun her noktasına, hem düşmanın aklına, hem de dünya tarihine silinmesi imkansız bir şekilde yazmışlardır. İnancın sembolü olan Seyit Onbaşı ve binlerce kahramanımız Anadolu’nun Türk vatanı olacağını, tüm dünyayı dize getirerek kanıtlamışlardır. 1915 yılında Çanakkale nasıl geçilmediyse, 2014 yılında da Türk milletinin birliğini ve bütünlüğünü bozmak adına yapılanlara karşı Milletimiz Çanakkale ruhu gibi dik duracak ve yine geçilmeyecektir.

Bu duygularımla Şanlı Çanakkale Zaferi’nin 97. yıldönümünde, askeri dehası sayesinde Türk milletine Türkiye Cumhuriyeti’ni armağan eden Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü ve silah arkadaşlarını ve Türk Milleti için vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün Şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnet ile anıyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.