banner461
banner195

Ürgüpte 11 kız öğrenci bazı evlerden devlet yurduna geçti

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Ürgüp yurt müdürlüğünden alınan bilgiye göre, son dönemde Ürgüp’te bazı özel yurtlarda ve evlerde kalan 11 üniversite öğrencisi yaşadığı sorunlar nedeniyle "444 19 61" numaralı çağrı merkezini arayarak kuruma başvurarak geçiş yaptı.

Ürgüpte 11 kız öğrenci bazı evlerden devlet yurduna geçti
20 Mart 2014 Perşembe 15:04

banner143
banner134

 Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Ürgüp yurt müdürlüğünden alınan bilgiye göre, son dönemde Ürgüp’te bazı özel yurtlarda ve evlerde kalan 11 üniversite öğrencisi yaşadığı sorunlar nedeniyle "444 19 61" numaralı çağrı merkezini arayarak kuruma başvurarak geçiş yaptı. 

Yaşadıkları sorunlar nedeniyle kaldıkları yurt ve evlerden ayrılarak YURTKUR’A geçmek isteyen daha fazla öğrenci olduğu, ders yılı başında imzalatılan senetler nedeniyle öğrencilerin mağdur olduğu bazı ailelerin seneti de ödeme pahasına farklı bir yurda geçiş için razı olduğu fakat Ürgüp kız yurdunun kapasitesinin tamamen dolduğu ifade edildi.

Ürgüp’te otel konforunda ev sıcaklığında devlet garantisi altında eski Arkadaş otelde kalan öğrenciler ise oldukça memnun.

Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı:

"Bir tek öğrencimizin dahi mağdur olmaması adına tüm adımları atacak güçteyiz"

 Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, yaptığı açıklamada bazı özel öğrenci yurtlarında gençlerin barınma ve eğitim dışında birtakım faaliyetlere zorlandıklarını üzülerek gördüklerini vurguladı.

Bakanlık ve YURTKUR olarak devletin gücünün, her zaman ve her şart altında bütün öğrencilere sahip çıkacak noktada olduğunu ifade eden Kılıç, "Özel yurtlarda sorun yaşayan genç kardeşlerimiz, bize ulaşmaları durumunda tüm imkanlarımızı kullanarak onların bu mağduriyetlerini gidereceğimizden emin olsun. Hepsini, KYK yurtlarında misafir edebilecek durumdayız. Bu noktada ailelerin de içi rahat olsun" dedi.

Kılıç, yurtlar için son günlerde önemli bir talep artışı yaşandığını ifade ederek şöyle devam etti:

"Bazı özel yurtlarda hükümet aleyhine çeşitli taleplerde bulunduğuna dair bilgiler geliyor. Bu gibi ortamlarda bulunmak istemeyen öğrencilerimizin bu tür isteklere boyun eğmesine izin vermeyiz. 2002 yılında 180 bin civarında olan kapasite durumu, bugün itibarıyla 310 bini geçmiş durumda. Şu an inşa çalışmaları devam eden 20 yurdumuzu daha sisteme dahil ettiğimizde, bu kapasitenin 10 bin kişi daha artmasını sağlayacağız. Bir tek öğrencimizin dahi mağdur olmaması adına tüm adımları atacak güçteyiz."

Haber:Faruk ÖZZENGİN Ürgüp'ten bildiriyor...

banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.