banner461
banner195

Ürgüp'te camiler ve din görevlileri haftası

Ürgüp İlçesi Musalla Camii bahçesinde, Camiler ve Din görevlileri Haftası açılış programı düzenlendi. İlk olarak yaklaşık 100 Din Görevlisi Müftülük binasının önünden Musalla Camiine kadar Mehteran eşliğinde yürüdü.

Ürgüp'te camiler ve din görevlileri haftası
14 Ekim 2014 Salı 13:07

banner143
banner134

Ürgüp İlçesi Musalla Camii bahçesinde, Camiler ve Din görevlileri Haftası açılış programı düzenlendi. İlk olarak yaklaşık 100 Din Görevlisi Müftülük binasının önünden Musalla Camiine kadar Mehteran eşliğinde yürüdü.

Camii Bahçesinde düzenlenen programda Musalla Cami din görevlisi Muhittin Macit  Kur’an-ı Kerim okudu.

Daha sonra Camiler ve Din Görevlileri Haftası açılış konuşmasını yapan İlçe Müftüsü A.Muhammed Çınar, “Diyanet İşleri Başkanlığı Merkez ve Taşra Kuruluşlarında 1986 yılından bu yana 13-19 Ekim tarihleri Camiler Haftası olarak kutlandı 2003 Yılından Günümüze Camiler ve Din Görevlileri Haftası Devam Etmekte. Son yıllarda hafta münasebetiyle toplumu yakından ilgilendiren ve onun ihtiyacı olan bir konu tespit edilmiştir. Bu yılın teması “ Camii ve Gençlik” olarak belirlenmiştir.

Müslümanların mabedi olan cami ve mescitler İslam’ın Ana müessesesidir.

Cami ve mescitler yer yüzünde mabet olarak ilk inşa edilen Beytullah (Allah’ ın Evi) Kabe’ nin birer şubeleridir. Camilerimiz bizim en önemli ortak değer ve mekânlarımızdır. Bu vesile ile Camiler ve Din görevlileri haftamızı kutluyor saygılar sunuyorum dedi.

Programda konuşan Nevşehir İl Müftüsü Yakup Öztürk;  Bu hafta 13-19 Ekim Camiiler haftasıdır. Ey Ahali Camiler Haftasının ana teması konusu da cami ve gençlik konusudur, bu hafta en çok konuşulacak konu camilerdir o camilerinin vazgeçilmez unsuru olan din görevlileridir. Allaha Hamd olsun bizleri Ezan ülkesinde Minare gölgesinde yetiştirdi böyle camilerin etrafında buluşturdu huzurluyuz mutluyuz. Bu minareleri görmeyen bu ezanları duymayan birçok Müslüman kardeşimiz var böyle camiler edinmek için çırpınıp çabalıyorlar. Bu imkânları bize lütfetti için Allah’ımıza Hamd olsun. Yeryüzü mesciddir nerde isterseniz orada seccadenizi serip namazını kılabilirsiniz hatta toprağın temiz olması şartıyla seccadeye bile gerek yoktur. Allah Ümmeti Muhammed’e yeryüzünü mescid yapmıştır peki Caminin önemi nedir o zaman ? Cami buna ilave olarak ümmeti Muhammedî bir araya getiren onları birleştiren, tanıştıran, kaynaştıran bir huzur mekanıdır. Camiler bir okuldur herkesi eğitir öğretir.  Yakup Öztürk  konuşmasına   Arif Nihat Asya’nın şu mısralarıyla son verdi Delikanlım! işaret aldığın gün atandan!  Yürüyeceksin! Millet yürüyecek arkandan!  Sana selâm getirdim Ulubatlı Hasan'dan!  Sen de geçebilirsin yardan, anadan, serden  Senin de destanını okuyalım ezberden  Haberin yok gibidir taşıdığın değerden Elde sensin, dilde sen; gönüldesin, baştasın Fâtih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın! Kızım, sen de Fâtihler doğuracak yaştasın…

Program daha sonra Musalla Camii Müezzin Kayyumu Mehmet Resul Gülmüş’ün Şiiri ve Mehteran ekibinin gösterileriyle sona erdi. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.