banner461

Ürgüp'te Kafkas Irkı Melezi Ana Arı dağıtımı yapıldı

Ürgüp te İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Ürgüp’te bulunan Nevşehir Arıcılar Birliği işbirliği tarafından 682 adet ana arı dağıtımı yapıldı.

banner503
Ürgüp'te Kafkas Irkı Melezi Ana Arı dağıtımı yapıldı
09 Temmuz 2014 Çarşamba 13:08

banner143
banner134

 İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Ürgüp’te bulunan Nevşehir Arıcılar Birliği işbirliği tarafından 682 adet ana arı dağıtımı yapıldı.

%50 İl Özel İdare Bütçesi ile arıcılar birliğine üye arı yetiştiricilerinin %50 katkısı ile getirilen arıların dağıtımına başlandı. Kayıtlı olan çiftçilere kendi ellerindeki arı sayısına oranla verilen ana arı dağıtımına Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız, İlçe tarım müdürü Hüsnü Özsoy ve arı üreticileri katıldı.

Arı dağıtım töreninde konuşan Belediye Başkanı Fahri Yıldız, ana arıların üreticilere hayırlı olmasını dileyerek, bol ve bereketli hakiki bal üretmeleri temennisinde bulunarak şöyle konuştu: "Böylesine mübarek bir ayda, Kur’an-ı Kerim’de Nahl suresinde arı ve bal üretiminden bahseder. Arıcılık ve Bal böylesine kutsal bir iştir, bu manada üreticilerimize teşekkür ediyor, bol ve bereket diliyorum." 

İlçe Tarım Müdürü Özsoy ise Ana arıların Artvin’den geldiğini belirterek "Kafkas arısının (Apismellifera Caucasica) ana yurdu Kafkasların dağlık bölgesidir. değişik lokal formları bulunmakla birlikte, dağ arısı da denen yüksek rakımlı bölgelerin uzun ve karlı kışına adapte olmuş siyah renkli arılardır. İyi bir yavru yetiştiricisidir. Kuvvetli koloniler teşkil eder. Kıştan zayıf çıkar, ilkbahar başında gelişme çok erken başlar ve düzenli seyreder. Koloninin gelişme sürecinde ana arı bir günde 1100 – 1500 yumurta yumurtlayabilir. Propolisi çok taşır ve kullanır. Güçlü bir yiyecek toplama yeteneğine sahiptir. Fazla bal yapar ve yavru gözlerine yakın depolar. Zengin nektar kaynaklarını çok iyi değerlendirir. Kıt kaynaklardan da en ekonomik yararı sağlar." dedi.

Nevşehir Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanı Ali Umutlu; Nevşehir’de arıcılığın gelişmesi için çaba sarfettiklerini bu manada İl Özel İdare desteği ile bu projeyi gerçekleştirdiklerini söyleyerek desteklerinden dolayı Sayın Valimiz Mehmet Ceylan, İl Özel İdare yetkililerine, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne ve İlçe tarım ve hayvancılık müdürlüğüne teşekkür etti.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.