banner461
banner195

Yağlı Tohumlu Bitkiler, Hububat ve Baklagil Fark Ödemesi Destekleri

Kütlü pamuk, yağlık ayçiçeği, soya fasülyesi, kanola, dane mısır, aspir, zeytinyağı, bağday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale, çeltik, kuru fasulye, mercimek ve nohut için kilogram başına 5 70 kuruş arasında 2014 yılı ürünü fark ödemesi desteği verilecek.

Yağlı Tohumlu Bitkiler, Hububat ve Baklagil Fark Ödemesi Destekleri
17 Haziran 2014 Salı 11:01

banner143
banner134

 Kütlü pamuk, yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi, kanola, dane Mısır, aspir, zeytinyağı, buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale, çeltik, kuru fasulye, mercimek ve nohut için kilogram başına 5-70 kuruş arasında 2014 yılı ürünü fark ödemesi desteği verilecek.

Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının "Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeline Göre 2014 Yılı Ürünü Yağlı Tohumlu Bitkiler, Hububat ve Baklagil Fark Ödemesi Desteğine İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı Uygulama Tebliği (No: 2014/25)" Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğle, 2014 yılı ürünü kütlü pamuk (yurt içerisinde üretilip sertifikalandırılan tohumları kullananlar), yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi, kanola, dane Mısır, aspir, zeytinyağı, buğday, arpa, çavdar, tritikale, yulaf, çeltik, kuru fasulye, nohut ve mercimek üreterek satışını gerçekleştiren üreticilere yapılacak fark ödemesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Belirlenen havzalarda 2014 yılında söz konusu ürünleri üreten üreticiler, 2014 yılına dair Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıtlarını, zeytinyağı dışında desteğe tabi ürüne ilişkin hasat dönemi öncesinde yaptırmış olmaları ve istenen belgelerin ibrazı şartıyla fark ödemesi desteğinden yararlanacak. 

Alım satım, ürün işleme, değerlendirme, depolama işlemlerinin belirlenen usul ve esaslara uygun gerçekleşmesi koşuluyla kütlü pamuk (yurt içerisinde üretilen sertifikalı tohumları kullananlar), yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi, kanola, dane Mısır, aspir ve natürel zeytinyağı, buğday, arpa, çavdar, tritikale, yulaf, çeltik, kuru fasulye, nohut ve mercimek üreticileri ile bu ürünlerin üretimini, Bakanlıkta kayıtlı tohumluk üretici kuruluşlarıyla sözleşmeli olarak yapan üreticiler de fark ödemesi desteğinden yararlanacak.

Patates siğili hastalığında yüzde 50 ilave ödeme -

Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu tarafından 2014 yılı ürünü fark ödemesi desteği miktarları kilogram başına kütlü pamuk (yurt içerisinde üretilen sertifikalı tohumları kullananlar) 55 kuruş, yağlık ayçiçeği için 30 kuruş, soya fasulyesi için 50 kuruş, kanola için 40 kuruş, dane Mısır için 4 kuruş, aspir için 45 kuruş, zeytinyağı için 70 kuruş, buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale için 5 kuruş, çeltik, kuru fasulye, mercimek ve nohut için 10 kuruş olarak belirlendi.

Buğday, arpa, çavdar, tritikale, yulaf, çeltik, kuru fasulye, nohut ve mercimek üreticilerine, 2014 yılı bütçesinden kaynak artması halinde, 2014 yılında başlamak üzere dönemler halinde de fark ödemesi desteği yapılacak. Patates siğili hastalığı görülen Adana, Giresun, Gümüşhane, Kayseri, Niğde, Nevşehir, Ordu ve Trabzon illerinde karantina tebdiri uygulanan alanlarda aspir, kanola, soya fasulyesi veya yağlık ayçiçeği üretimi yapan üreticilere desteklere ilave yüzde 50 fazla ödenecek.

2014 yılı ürünü aspir, kanola ve soya fasulyesi fark ödemesi desteğini almayı hak eden ve bu ürünleri sözleşmeli üretim yöntemiyle üreterek sözleşme belgesini ibraz eden üreticilere fark ödemesi desteğine ilave olarak 10 lira/dekar destekleme yapılacak.

Fark ödemesi desteğinden, 2014 yılı ÇKS kayıtlarını ilan edilen süre içerisinde güncellemeyenler veya yaptırmayanlarla ÇKS'de 2014 yılında özlük, ürün ve arazi bilgileri kayıtlı olmayanlar, ÇKS'de kayıtlı olduğu yer dışında başka yerde fark ödemesi desteğine müracaat edenler, 2014 yılı ÇKS'de kayıtlı olmayan arazilerinde fark ödemesi desteğine esas ürünleri üretenler, ara ziraatı olarak üretim yapan üreticiler, pamuk sezonu içerisinde faaliyetini sürdürerek, desteklemeye konu kütlü pamuğu işleyecek olan çırçır prese fabrika işletmecisi olmayan tüccarlara satış yapanlar ile yurt içerisinde üretilip sertifikalandırılan tohumları kullanmayan pamuk üreticileri, rafine edilmiş zeytinyağı üretenler yararlanamayacak. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.