banner461
banner195

Yanıcı ve Yakıcı Malzemeler Çatı ve Bodrum Katlarında Bulundurulmamalı

Nevşehir’de konut ve apartman yangınlarının meydana gelmesinde, çatı ve bodrum katlarında yanıcı ve yakıcı maddelerin bulundurulmasının önemli bir etken oluşturduğu belirtildi.Nevşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü yetkilileri, özellikle...

Yanıcı ve Yakıcı Malzemeler Çatı ve Bodrum Katlarında Bulundurulmamalı
26 Ağustos 2016 Cuma 10:58

banner143
banner134
Nevşehir’de konut ve apartman yangınlarının meydana gelmesinde, çatı ve bodrum katlarında yanıcı ve yakıcı maddelerin bulundurulmasının önemli bir etken oluşturduğu belirtildi.
Nevşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü yetkilileri, özellikle apartmanlarda çatı katlarının adeta ardiyelik olarak kullanılma gibi bir öteden beri gelen yanlış bir anlayışın tüm uyarı ve ikazlara karşın devam ettiğinin gözlemlendiğini ifade etti. Yetkililer, dün Güzelyurt Mahallesi Zübeyde Hanım Caddesi üzerinde bir apartmanın çatısının oluk değişimi sırasında yapılan kaynak işleri nedeni ile kiremitlerin altında bulunan ziftli kağıt ve çatı yalıtım malzemelerinin içten tutuşarak yangının meydana geldiğini belirtti. Oluk değişimi yapılırken gerçekleştirilen kaynak işlemleri nedeniyle yangın tüpü bulundurulması gibi oldukça önemli olan iş güvenliği unsurunun, burada bulunmadığının altını çizen ilgililer, öteden beri apartmanlarda çatı katlarının adeta bir ardiyelik olarak kullanılması gibi bir temel anlayışın halen devam ettiğini üzüntü içerisinde gözlemlediklerini ifade etti.
Nevşehir’de doğalgaz kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte mutfak ve piknik tüplerinin çatı ve bodrum katlarına atıldığını dile getiren yetkililer, bunların olası bir yangında adeta bomba etkisi meydana getirebileceği uyarısında bulundu. Baca yalıtımının da çatı katı yangınlarında önemli olduğuna vurgu yapan ilgililer, çatı katı yangınlarının önüne geçilmesinde baca yalıtımının sağlıklı bir şekilde yapılmasının vazgeçilmez önem taşıdığını kaydetti.
Yetkililer, can ve mal güvenliği açısından hangi gerekçe ile olursa olsun özellikle çatı ve bodrum katlarında yakıcı ve yanıcı hiçbir malzemenin bulundurulmamasının olası yangınların önüne geçilmesinde önem taşıdığını belirtti.
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.