banner461
banner195

Yerel Yönetimlere Önemli Görev Düşüyor

Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Şerafettin Karataş, belediyelerin işyerlerine Türkçe adlar verilmesi konusunda önemli bir görevi bulunduğuna dikkat çekti.

Yerel Yönetimlere Önemli Görev Düşüyor
23 Aralık 2015 Çarşamba 16:26

banner143
banner134
 NEVŞEHİR(MHA) Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Şerafettin Karataş, belediyelerin işyerlerine Türkçe adlar verilmesi konusunda önemli bir görevi bulunduğuna dikkat çekti.

Nevşehir yöresinde son yıllarda işyerlerine verilen isimlerle birlikte Türkçe’nin dışa bağımlı bir hal aldığına değinen Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Karataş, “Türkçe dilimiz özellikle iletişim araçları tarafından düzeysizleştiriliyor ve dışa bağımlı duruma getiriliyor. Gazeteler eklerine Yabancı kelimeler, televizyonlarda da örneğin talk show, çocuklar için hazırladıklarına süper dinazorüs gibi adlar koymakta bir sakınca görmüyorlar. Sözlü iletişim araçlarındaki programlarda sunucuların kullandıkları dil tam bir rezalet. “Bağımsızlığını elde edip korumasını bilen Türk Milleti, dilini de yabancı dillerin boyunduruğundan kurtarmayı bilecektir. Cotton barlar, corner shoplar, Mc Donalds’lar, yada Benettonlar,Atüruslar, Beylikumlar, Milenyum’lar caddelerimizi doldurmuşlar. Türkçe sözcükler yerine İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Almanca daha vs kökenli sözcükleri, göstergeleri kullanırsak bunun Milliği kültür ile Ana dille ne alakası olabilir. Gece gündüz, ışıklı renkli tabelalarla caddelerimize hakim olan bu durum artarak devam ediyor. Bu durum süreç içinde dilimize yerleşerek bizi biz yapan kamusal değerlerimizden bizi yoksun bırakabilir. Belediyeler iş yerlerine ruhsat verirken Türkçe ad koyma koşulunu da getirseler güzel bir kültür hizmeti de yapmış olurlar” diye konuştu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.