banner461
banner195

Yılmaz, Türk Tarım TV'de Canlı Yayına Katıldı

Nevşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan YILMAZ, Türk Tarım TV de "TARIMIN NABZI" adlı programının canlı telefon konuğu oldu.

Yılmaz, Türk Tarım TV'de Canlı Yayına Katıldı
10 Mart 2014 Pazartesi 12:07

banner143
banner134

 Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan YILMAZ, Türk Tarım TV de "TARIMIN NABZI" adlı programının canlı telefon konuğu oldu.

        İlimiz açısından Hububat Tarımında gübreleme nin önemi ve uygulanmasına  yönelik değerlendirmede bulundu.

        YILMAZ, Yaptığı Canlı Telefon Bağlantısında Şunları Söyledi;
        İlimizde yağışların etkisinin artırdığını bu kapsamda hububat tarımında üst gübrelemenin kardeşlenme başlangıcından itibaren yapılması gerektiğini, Yağışın yeterli olmadığı yıllarda üst gübreleme verilirken meteorolojik veriler takip edilmesi gerektiğini ve gübreleme yaptıktan sonra 1-2 gün içerisinde yağışın olacağı dönemde yapılmasına özen göstermesini, Üst gübre olarak İlimiz toprak yapısına uygun Amonyum Nitrat formundaki gübreler tercih edilmesi gerektiğini, Özellikle bu yıl gibi yağışın az olduğu dönemlerde fazla azotlu gübrelerin kullanımı, bitkinin su tüketimini artıracağından kuraklık riski gözüne alınarak kontrollü uygulanması, bunun yanında mutlaka toprak analizinin yaptırılmasının faydalı olacağı konusunda tavsiyelerde bulundu.

        Ayrıca, İlimizde şuan itibariyle yağışların devam ettiğini, İlimiz çiftçisi adına çok sevindirici olduğunu ifade ederek, bereketli ve bol hasadlı tarım sezonu temennisinde bulundu. 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.