banner461
banner195

Yunus Emre Enstitüsü’nden 300 öğrenci ile kültür köprüsü

Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen Türkçe Yaz Okulu faaliyetleri kapsamında 30 ülkeden 300 öğrenci, 13 ilde düzenlenecek kurslara katılacak.

Yunus Emre Enstitüsü’nden 300 öğrenci ile kültür köprüsü
13 Mayıs 2015 Çarşamba 14:43

banner143
banner134
Türkiye Cumhuriyeti’nin kültürel diplomasisinin temel taşlarından Yunus Emre Enstitüsü, yurtdışındaki merkezlerinde Türkçe eğitimi alan öğrencilerini Türkiye’ye getiriyor. 30 ülkedeki Yunus Emre Enstitüsü merkezlerinde öğrenim gören ya da Türkçe Yeterlilik Sınavı’nda başarılı olanlar arasında seçilecek toplam 300 öğrenci Türkiye’de ağırlanacak. 13 ayrı şehre dağıtılacak öğrenciler, geldikleri ülkeler ve Türkiye arasında kültür köprüsü olacaklar. Bulundukları şehirlerde kültür sanat etkinliklerine katılacak öğrenciler, öğrendikleri Türkçeyi uygulamalı olarak geliştirme fırsatı bulacaklar. Öğrenciler, dil öğrenimlerine üniversiteler bünyesindeki Türkçe Öğretimi, Uygulama ve Araştırma Merkezlerinde (TÖMER) devam edecek, ayrıca bulundukları kenti tanıyacaklar, tarihi, kültürel ve sanatsal değerlerini öğrenecekler, doğa güzelliklerini tanımak için gezilerde yer alacaklar.

Yurtdışındaki eğitimin devamı niteliğinde

Bu kapsamda Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi’nin yapılacak işbirliği konusunda mesajlarını iletmek ve süreçle ilgili ön görüşmeleri yapmak üzere Yunus Emre Enstitüsü’nden Koordinatör Yardımcısı Derya Ünyılmaz, 17 Nisan’da Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’ne bir ziyarette bulundu. Konuyla ile olarak Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mehmet Çeribaş ile görüşen Koordinatör Yardımcısı düzenlenen toplantıda şunları kaydetti:

"2009 yılında faaliyetlerine başlayan Yunus Emre Enstitüsü’nün bugün itibariyle 30 ülkede kültür merkezi bulunmaktadır. Kültür merkezlerimizde Türk kültürünün, sanatının ve edebiyatının tanıtımı, Türkçenin öğretimi; merkezlerimizin bulunduğu ülkeler arasında dostluk köprüleri kurmak en önemli amacımızdır. Bu amaç doğrultusunda kurulduğumuz günden beri 15 binden fazla yabancı öğrenciye Türkçe öğretilmesine aracılık ettik. Bu yıl altıncısı düzenlenecek olan Yunus Emre Enstitüsü Türkçe Yaz Okulu’na yabancı öğrencilerimiz arasından seçeceğimiz 300 öğrenciyi Türkiye'de misafir edeceğiz ve Türkiye’nin farklı şehirlerinde bulunan Türkçe Öğretim Merkezlerinde yurtdışında yaptığımız eğitimin Türkiye'deki devamını sağlayacağız. Bu eğitim yanı sıra öğrenciler bulundukları şehrin ve yörenin kültürü ve doğa güzelliklerini tanıma amaçlı gezi programlarına da katılacaklar; gidilen yerlerde düğün, festival ve el sanatları yapımı gibi etkinliklere katılarak kültürümüzü yaşayarak öğrenme fırsatı da bulacaklardır.”


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.