ORUÇLA İLGİLİ MERAK ETTİKLERİMİZ 2


Hüsrev Öndegelen

Hüsrev Öndegelen

Okunma 16 Mayıs 2019, 18:14

ORUÇLA İLGİLİ MERAK ETTİKLERİMİZ 2

Oruç ibadetimizin sıhhatine yönelik bilmemiz gereken temel bazı hususları sizler için yazımızın Birinci bölümünde arz etmiştim. Konumuzun İkinci Bölümünü sizlerin istifadesine sunuyorum Yüce rabbim tüm ibadetlerimizde olduğu gibi tuttuğumuz oruçlarımızı da kabul buyursun.

1.Diyaliz Uygulaması Orucu Bozar mı?

Buna göre hastaya herhangi bir sıvı maddesi verilmeden gerçekleştirilen hemodiyalizde oruç bozulmaz. Diğer diyaliz çeşitlerinde ise, vücuda gıda içerikli sıvı verildiği için oruç bozulur.

2. Anjiyo Yaptırmak Orucu Bozar mı?

Gerek anjiyografi, gerekse anjiyografi operasyonlarında yemek ve içmek anlamı bulunmadığından, oruç bozulmaz.

3. Biyopsi Yaptırmak Orucu Bozar mı?

Tahlil amacıyla vücudun herhangi bir organından parça alınması (biyopsi), orucu bozmaz.

4.Kan Aldırmak Orucu Bozar mı?

Kan aldırmak orucu bozmaz.

5.Oruçlu Kimse Akupunktur Yaptırabilir mi?

Akupunktur yaptırmak orucu bozmaz.

6.Merhem Ve İlaçlı Bant Kullanmak Orucu Bozar mı?

Deri üzerine sürülen merhem, yapıştırılan ilaçlı bantlar orucu bozmaz.

7.Oruçlu Kimsenin Dişlerini Tedavi Ettirmesi Orucu Bozar mı?

Oruçlu bir kimsenin morfinli veya morfinsiz olarak dişlerini tedavi ettirmesi veya çektirmesi orucu bozmaz. Ancak tedavi esnasında, kan veya tedavide kullanılan maddelerden herhangi bir şeyin yutulması orucu bozar.

8.Susuz Olarak Hap Yutmak Orucu Bozar mı?

Oruçlu bir kimse gıda veya deva (ilaç) cinsinden bir şeyi ister su ile ister susuz olarak yer veya içerse orucu bozulur. Şafiî mezhebine göre; kendisine yalnız kaza gerekir. Hanefi mezhebine göre ise; hem kaza hem de kefaret lazım gelir. Ancak oruç bozmayı mübah kılacak ölçüde bir rahatsızlık sebebiyle ilaç almış ise, orucu bozulur ve kendisine yalnız kaza gerekir, kefaret gerekmez.

9. Şeker hastalarının uyguladıkları insülin iğnesi orucu bozar mı?

Şeker hastalarının kullandıkları insülin iğnesi gıda ve/veya keyif verici nitelikte olmadığı için orucu bozmaz.
Diğer yandan ehil doktorların, oruç tutmasının sağlık açısından zararlı olacağı teşhisini koyduğu bir hasta, Ramazan’da oruç tutmayabilir. Böyle bir kişi, eğer iyileşme ihtimali varsa orucunu daha sonra kaza etmek üzere bırakır; böyle bir ihtimal yoksa Ramazan ayının her günü için birer fidye verir. İnsüline bağımlı olarak yaşayan hastaların da oruç tutmaları sağlıklarına zarar veriyorsa oruç tutmayabilirler. Tutamadıkları oruçlarının sayısınca her gün için bir fidye verirler.

ÖZEL HALLERİNDE KADINLAR VE ORUÇ

1.Kadınlar Hayız ve Nifas Hallerinde Oruç Tutabilirler mi?

Kadınlar hayız ve nifas hallerinde, oruç tutmazlar (Buharî, Hayz, 1; Müslim, Hayz, 14, 15). Daha sonra tutamadıkları oruçlarını kaza ederler. Bu konuda müçtehitler görüş birliği içindedirler.

2. Oruçlu İken Hayız/ Adet Gören Kadın Ne Yapar?

Oruçlu iken hayız olan/âdet gören kadının orucu bozulmuş olduğundan yiyip içer. Şu kadar var ki, böyle bir kadın, yiyip içebileceği gibi edeben oruçlu gibi davranmaya devam eder.

3. İmsak Vaktinden Sonra Temizlenen” Yani Âdeti Sona Eren Bir kadın oruç tutabilir mi?

İmsak vaktinden sonra temizlenen” yani âdeti sona eren bir kadın, o gün hiçbir şey yiyip içmemiş olsa bile, oruç tutmuş sayılmaz.

4. Bayanların Ramazanda Adet Geciktirici İlaç Kullanmaları Caiz midir?

Ayrıca Kullandığı İlaç Sebebiyle Adeti Geciken Bir Bayanın Tuttuğu Oruçlar Geçerli midir? Ay hali oruç tutmaya manidir. Bu halde iken tutulan oruç geçerli olmaz. İlaç sebebiyle de olsa, akıntı olmadıkça ay hali vuku bulmadığından tutulan oruç sahihtir. Ancak hayız kanı ile vücutta biriken zararlı maddeler dışarı atıldığından, vücudun sıhhati bakımından ay halini önlemek için ilaç kullanılması tavsiye edilmez.(1-Oruç ilmihali Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları:764. Kaynak Eserler:40. Hazırlayan: Doç. Dr. İsmail Karagöz. Doç. Dr. Halil Altuntaş.2- Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu fetvalarından hazırlanmıştır.)

Hüsrev ÖNDEGELEN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.