banner461
banner195

AK Parti 4. Yerel Yönetimler Sempozyumu tamamlandı

''Yaşanabilir ve Estetik Şehirler'' başlıklı AK Parti 4. Uluslararası Yerel Yönetimler Sempozyumu Ankara Rixos Otel'de gerçekleştirildi. Toplantıya 81 İlden yerel yöneticiler, belediye başkanları ve meclis üyeleri katıldı.

01 Nisan 2013 Pazartesi 17:22

banner143
banner134

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, burada yaptığı konuşmada, sempozyumun belediyelerin neler yaptığının çok net göstergesi olduğunu dile getirdi.

 

Bugünlere kolay gelinmediğini, Türkiye'nin şehirlerinin hem kendileri hem dünyayla yarıştığını ifade eden Bayraktar, şöyle konuştu:

 

''Bu hizmet, bu ilham, Başbakanımızın 1994 ile 1999 yılları arasında İstanbul'da yaptığı dünya çapındaki liderlik ve belediye başkanlığının getirdiği ivmedir, oluşumdur, berekettir. O gün İstanbul'da su yokken, sular şırıl şırıl aktı. İstanbul'da çöp dağları varken, İstanbul pırıl pırıl tertemiz oldu. İstanbul'da ulaşımda, çevrecilikte, yeşillendirmede büyük mesafeler alındı. O günler bizleri iktidara taşıdı.''

 

AK Parti hükümetleri döneminde Türkiye'nin yaklaşık 250 noktasında kentsel dönüşümün başladığını dile getiren Bayraktar, Türkiye'nin inşaat sektöründe, planlı kentleşmede, konut üretiminde çok büyük tecrübe kazandığını vurguladı.

 

Türkiye'de 24 bin 500 kilometrelik fay hattının bulunduğuna işaret eden Bayraktar, bu fay üzerindeki 6,5 milyon birim konutun değişmesinin şart olduğunu bildirdi.

 

Türkiye'de depremlerin yaşattığı travmaların kentsel dönüşümün ne kadar zorunlu olduğunu gösterdiğini ifade eden Bayraktar, ''Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı siyaseti bir tarafa iterek kentsel dönüşümün şart olduğunu, elzem olduğunu, ne kadar zor olduğunu bilerek bunu en net şekilde ortaya koymuştur ve bu doğrultuda 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu'nu çıkarılmıştır'' diye konuştu.

 

Kentsel dönüşüm seferberliğinin Türkiye'nin her tarafında dalga dalga devam ettiğini belirten Bayraktar, vatandaşların talebiyle yapılan incelemelerde şimdiye kadar 10 binin üzerinde birim konutun riskli tespit edildiğini söyledi.

 

Bakanlıklarınca 25 bölgede riskli alan tespiti yapıldığını dile getiren Bayraktar, belediyelerin çalışmasıyla da yaklaşık 40'ın üzerinde kentsel dönüşüm alanı tespiti gerçekleştirildiğini bildirdi.

 

Türkiye'de bugüne kadar yaklaşık 300 bin birim konutun riskli olduğunun belirlendiğini ve 20 bin birim konutun yıkıldığını belirten Bayraktar, 6 Nisan'da İstanbul'da düzenlenecek törenle, ülkenin her tarafıyla bağlantılı olarak yıkımlara başlayacaklarını kaydetti.

 

Bayraktar, kentsel dönüşümün, marka şehirlerin oluşturulmasında, enerji tasarrufunun getirilmesinde, modern hayatın gerektirdiği donatılarla bezenmiş şehirleri üretme konusunda Türkiye'nin gelişmesini sağlayacağını dile getirdi.

 

Kentsel dönüşümde çok başarılı olan belediyelerin bulunduğuna işaret eden Bayraktar, çalışmalarından dolayı özellikle Gaziantep Şahinbey Belediyesini kutladığını belirtti.

 

İçişleri Bakanı Güler

 

İçişleri Bakanı Muammer Güler ise bu tür toplantıların yeni politika ve stratejilerin geliştirilmesi için ihtiyaç duydukları ortak aklın oluşturulmasına uygun ortam oluşturduğunu söyledi.

 

Toplumun refahının artırılması ve vatandaşların hayatının kolaylaştırılmasının yerel yönetimlerin sağladığı hizmetlerle doğrudan ilgili olduğuna işaret eden Güler, bu nedenle yerel yönetimlerin sürekli geliştirilmesi ve hizmetlerinin artırılması gerektiğini söyledi.

 

AK Parti hükümetleri tarafından 2002 yılından itibaren halka sunulan kamu hizmetlerinin nitelik ve kalitesini artırmak amacıyla yerel yönetimlere özel önem verdiklerini belirten Güler, ''61. Hükümet programındaki sağlıksız ve çirkin şehirleşmenin önüne geçerek şehirlerin daha yaşanabilir olması hedefi çerçevesinde yürütülen çalışmalarla tüm şehirlerimiz, birer dünya kenti haline getirilmektedir'' dedi.

 

Başbakan Erdoğan'ın Van depremi sonrasında söylediği, ''Ne pahasına olursa olsun biz bu dönüşümü yapacağız'' sözlerinin ardından kentsel dönüşüm çalışmalarının başladığını anlatan Güler, kentsel dönüşüm konusunda yerel yönetimlerin çalışmalarına merkezi devlet kuruluşlarının yaptığı katkıların bu alandaki gelişmelere ivme kazandıracağını kaydetti.

 

Refah kalitesini artırmayı amaç edinerek vatandaşların fiziksel, sosyal ve ekonomik problemlerini bütün olarak ele alan sosyal belediyecilik anlayışını tüm belediye başkanlarının başarıyla hayata geçirdiğini ifade eden Güler, yerel yönetimlere yönelik oluşturacakları politikalar ve yasal düzenlemeler için yol gösterici olacak sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Türel

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel ise AK Parti Hükümeti'nin çalışmalarına değinerek, ''Aşkla yapılan her iş hedefini buluyor. Başbakanımızın sırrı bu'' diye konuştu.

 

AK Parti Hükümetinin eğitim, sağlık, savunma, dış politikada çok büyük hamleler gerçekleştirdiğini dile getiren Türel, en büyük hamle olan çözüm sürecinde de başarılı olunacağına inandığını ifade etti.

 

Kentsel dönüşümün önemine işaret eden Türel, kentsel dönüşümü yurt sathında kalkınma hamlesine dönüştürdüklerini söyledi.

 

Dönüşümle 21. yüzyıl Türkiye'sinin ortaya çıkacağını dile getiren Türel, ''Kentsel dönüşüm sadece eski yapıların, gecekonduların yıkılıp yeniden yapılması değildir. Kentsel dönüşüm insanlarımızın can, mal güvenliğini sağlamaktır. Kentsel dönüşüm sosyal adalettir. İmkanı olmayan vatandaşlarımızın konuta kavuşmasıdır'' diye konuştu. Türel, kentsel dönüşümü vatandaşların huzuru, refahı için yaptıklarını kaydetti.

 

Konuşmaların ardından, AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığının düzenlediği ''Yaşanabilir Şehirler ve Estetik'' konulu proje yarışmasında dereceye giren belediyelerin başkanlarına ödülleri verildi.

 

Törene, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile yurt dışından konuk belediye başkanları da katıldı.




Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.