banner461
banner195

Avanos'ta Pelin Esmer ile Söyleşi ve Emekçi Kadınlar Gününe Yoğun İlgi

Avanos Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlik programı yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Avanos'ta Pelin Esmer ile Söyleşi ve Emekçi Kadınlar Gününe Yoğun İlgi
08 Mart 2016 Salı 17:16

banner143
banner134
Sinema ve belgesel yönetmeni Pelin Esmer’in katılımı ile gerçekleştirilen programda “Oyun” adlı belgeselin gösterimi yapıldı.
Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünden Esra Pilav’ın açılış ve sunumu ile başlayan etkinlik programında Avanos Belediye Başkanı İsmet İnce’de günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaparak katılımcıların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı.
Gündelik hayatın yorucu koşturmacası altında ezilen Mersin Aslanköy’ de yaşayan dokuz köylü kadın, bir gün, kendi hayatlarından yola çıkılarak hazırlanmış bir tiyatro oyununu yazmak ve oynamak için bir araya gelirler. Günlerini tarlada, inşaatta, evde sürekli çalışarak geçiren bu kadınlar, bu sayede kendi hayatlarının gerçekleriyle de yüzleşeceklerdir. Köy okulu müdürünün de yardımlarıyla okulu kendilerine çalışma alanı seçen kadınlar, kendilerine dair hikayeleri ortaya dökerek hem kendi gerçekleriyle yüzleşecek hem de birbirleriyle farklı bir paylaşım yaşayacaklardır. Mersin Aslanköy kadınlarının kendi hayatlarıyla ilgili bu oyunu yazma ve oynama sürecini, belgesel formatında kameraya alan Pelin Esmer, bu filmi ile uluslararası festivallerden dört ödül aldı. Film Avanoslu kadınlardan da büyük beğeni aldı.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.