banner461
banner195

Aydın ve Yönetimi Bir Türlü Başaramadı

Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde Ticaret ve Sanayi odasının yıllardır sürdürdüğü Küçük Ve Orta Ölçekli Yeni Sanayi Bölgesi Yapımı Çalışmasından henüz sonuç alınamadı.

Aydın ve Yönetimi Bir Türlü Başaramadı
04 Temmuz 2015 Cumartesi 14:17

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde Ticaret ve Sanayi odasının yıllardır sürdürdüğü Küçük Ve Orta Ölçekli Yeni Sanayi Bölgesi Yapımı Çalışmasından henüz sonuç alınamadı.

İlçe Esnaf ve Sanatkarlar odası Başkanının dönem dönem gündeme getirdiği yeni sanayi bölgesi konusunda atılan adımlar sonuçsuz kaldı. Ticaret ve Sanayi odasının internet sitesinde yönetimin en büyük hedefleri arasında gösterilen yeni sanayi bölgesi konusunda mevcut yönetimin en azından şu ana kadar ki girişimleriyle başarısız olduğu gözleniyor.

O açıklamalarda; “İlçemizde Çeşitli iş kollarında faaliyet gösteren yaklaşık 35 firma Mart 2000 tarihinde Odamıza müracaat ederek iş kollarını büyütmek istediklerini,Bulundukları yerin çok dar yerde olduğunu belirtip bunun için uygun arazi bulunmasını talep ettiler.

Odamız bu konuda bir araştırma yaparak 240 sıra numaralı Milli Emlak genel tebliği çerçevesinde Hazine arazilerinin Küçük Sanayi Sitelerine,Ticaret ve Sanayi Odalarına,Üyelerine arsa tahsisi yapmak şartıyla pazarlık usulü verileceğini öğrendik.

Odamız içerisinde bir komisyon kurup İlçemiz çevresinde yer araştırması yaparak,İlçemiz Çökek Köyü Kırgı Mevkiinde bulunan ve tapuda kayıtlı yaklaşık 200 hektarlık tescil harici alanı tespit ettik. Konu ile ilgili kapsamlı bir dosya ile İlçe Kaymakamlığına müracaat ederek ön izin için ilgili birimlere yazı yazılıp Köy Hizmetleri hariç tüm birimlerden bahsi geçen yerin satılmasında mahsur olmadığı yönünde görüş alındı. Ancak Nevşehir Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü bu arsanın Toprak tevzi Komisyonunca 1971 Yılında mera olarak tahsis edilmiş olduğu bildirildi. Bunun üzerine Temmuz 2001 Ayı içerisinde Odamız girişimleri ile SS Kapadokya Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifini kurup mera olarak tahsis edilen yerin meralık vasfının kaldırılması için ilgili ba-kanlığa yazı gönderilmiş bir türlü olumlu cevap alınamamıştır. Devletimizden herhangi bir kredi talebi olmayacağını defalarca belirttiğimiz halde meralık vasfının kaldırılması için yıllık yatırım programına alınması gerektiğinden 2003 yatırım programına alındı, halen çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmamızdaki gayemiz;Şehrin içerisinde sıkışıp kalan küçük ve orta boy firmalarımıza arsa temini yaparak işyerlerini genişletip daha fazla işçi ile üretimlerini artırmak ve teşvik etmektir” ifadeleri yer alıyor. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.