banner461
banner195

Belçikalı İş Adamlarından Nevşehir İlgisi

Bugüne kadar Türkiye’ye tam 250 milyon avroluk yatırım yapılmasına aracılık eden, Belçika Ticaret ve Ekonomi Ataşesi Sabih ATAY,NTSO’nun davetlisi olarak, Nevşehir’e gelerek OSB’yi ziyaret edecek ve yabancı ortaklık ve yatırımlar konusunda ikili görüşmeler yapacak.

Belçikalı İş Adamlarından Nevşehir İlgisi
10 Ağustos 2013 Cumartesi 12:53

banner143
banner134

BELÇİKALI İŞADAMLARINDAN NEVŞEHİR İLGİSİ

Bugüne kadar Türkiye’ye tam 250 milyon avroluk yatırım yapılmasına aracılık eden, Belçika Ticaret ve Ekonomi Ataşesi Sabih ATAY,NTSO’nun davetlisi olarak,  Nevşehir’e gelerek OSB’yi ziyaret edecek ve yabancı ortaklık ve yatırımlar konusunda ikili görüşmeler yapacak. 

yaklaşık 60 milyon avroluk  yabancı sermaye yatırımı için ön araştırma yapacak olan Belçika Ekonomi ve Ticaret ataşesi  Akay, “ Nevşehir ticaret odasının destekleriyle Belçika’dan önemli yatırımcıları Nevşehirli yatırımcı ve işadamlarıyla buluşturacağız. Amacımız bölgeye yabancı sermaye yatırımını getirmek. “ dedi.

NevşehirTicaret ve Sanayi Odası’nın davetlisi olarak Nevşehir’e gelecek olan Belçika Ekonomi ve Ticaret Ataşesi Sabih Akay , Nevşehirli işadamlarına  “Belçika ve yabancı sermaye yatırımı” konulu bir sunum yapacak. Akay daha sonra yabancı yatırımlar ve ikili ortaklıklar hakkında işadamlarının sorularını yanıtlayacak. Akay talep olması halinde Belçika’daki yatırımcılarla ortaklıklar ve görüşmeler yapmak için bir heyetin oluşturulması halinde, bu görüşmeler için Belçika Büyükelçiliği olarak  her türlü desteği vereceklerini de söyledi. 

Belçika Ekonomi ve Ticaret Ataşesi Sabih Akay  Türkiye’ye 14 Ekim’de Belçikalı yabancı yatırımcıların geleceğini hatırlatarak,”Özellikle yatırımların ve ortaklıkların Anadolu şirketlerini de kucaklayacak şekilde yapılmasını arzuluyoruz. Bu nedenle bir ön araştırma ve talep yoklaması amacıyla Nevşehir’e geleceğiz.Bundan 2-3 sene  önce Kayseri’de benzer bir  ziyaret yaptık ve orada çok önemli işbirlikleri doğdu ve ortaklıklar da, ticaretleri de halen büyüyerek sürüyor. Aynı işbirliği ve gelişen ticari ortaklıkların Nevşehir için de olmamasına bir neden yok.Bu sebeple Ticaret Odası  katkı ve destekleriyle böyle bir adım atıyoruz. Bu ziyaretimde ben bir sunum yapacağım ardından işadamlarımızın sorularını yanıtlayacağım. Ekim ayında   Belçikadan önemli yatırımcılar Türkiye ye gelecekler. Bu sefer önceliği Nevşehir e vereceğiz. “dedi.

Belçika Ekonomi ve Ticaret Ataşesi Sabih  AKAY, Nevşehir’de 4 gün kalarak konuyla ilgili incelemelerde bulunacak ve Nevşehir Ticaret Odası, Nevsehir Ticaret Borsası ve Nevşehir Valiliği ziyaretlerinde bulunacak. Akay, ayrıca  NTSO  toplantı salonunda yapacağı sunumda olası yatırımlar ve ikili işbirlikleri ile Belçika ile ekonomik işbirliği hakkında da bilgi verecek.Sabih Akay kimdir ?

Sabih Akay, 35 yıl önce öğrenim görmek için gittiği Brüksel'den, bu ülkenin 'ekonomi ve ticaret ataşesi' olarak döndü. Üç yıldır Belçikalı şirketlerin, Türk şirketleri ile ortaklık kurmaları ve ortak iş yapmaları peşinde koştu. 50 Belçika şirketinin Türkiye'de yatırım veya iş yapmasını sağlayarak, 250 milyon euroluk bir iş hacmi oluşturdu. 

Sabih Akay. Galatasaray Lisesi'ni bitirdikten hemen sonra 1969'da Brüksel'e gitti. Yüksek tahsilini Brüksel Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Fakültesi'nde tamamladıktan sonra iletişim dalında lisansüstü öğrenim yaparak iş hayatına atıldı. Belçika Kültür Bakanlığı Yabancılar Dairesi'nde, Avrupa Topluluğu'na üye olmayan ülkelerin vatandaşlarından sorumlu ataşe olarak başladığı görevini, Belçika'nın Brüksel ve Wallon Bölgesi Dışişleri'nde, genel koordinatör ve basından sorumlu ataşe olarak sürdürdü.  Brüksel Bölgesel Başbakanlığı'nın açtığı sınavda başarılı olunca, 29 Mart 2001 tarihinde Belçika'nın İstanbul Başkonsolosluğu'na ekonomi ve ticaret ataşesi olarak atandı. Bu açıdan da bir 'ilk.' Çünkü başka ülkelerin anlaşmalı, özel kontratlı olarak çalıştığı Türkler var ama Türkiye'de yabancı bir hükümet tarafından resmen atanan tek kişi o. Belçika'yı resmi olarak temsil ediyor. 


Sabih Akay, atama işleminden sonra kendisini adeta Türk şirketleri ile Belçikalı şirketlerin evliliklerine, iş ortaklıklarına adamış. "Yaklaşık üç yıl içinde 50 Belçika şirketinin Türk şirketleriyle biraraya gelmelerini ve ortak iş yapmalarını sağladım. Bunların büyük bir bölümü Türklerle şirket evliliği yaptı. Bir kısmı Türkler'den şirket alma şeklinde gerçekleşti. Bir kısmı da bizim buradaki devlet destekli projelerin içerisinde bulundu. Örneğin Kadıköy'deki Kardiyoloji Hastanesi'ni Belçikalı bir şirket yaptı. Böylece 250 milyon euroluk bir iş hacmi oluşturdular" diyor.  Akay'ın iş bağlantısı kurulmasını sağladığı şirketlerin arasında YKM, Yimpaş, Huzur Giyim, Pasifik, Çetinkaya, Poplin Tekstil, Armoda Tekstil, Flap Tour, Türkel Fuarcılık, Caretta Turizm, Setur gibi şirketler var. Ayrıca kurumsal olarak TÜSİAD, Kalder, YASED ve İTO,KAYSO,KTO ile de Belçika şirketlerini buluşturmuş. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
yorumcu - 5 yıl önce
işadamlarının bölgemize ilgisi var da, bölgemizdeki insanların yatırıma pek ilgisi yok. malum faizcilik hala önceliğini koruyor. o nedenle ticaret odası bu kabul ziyaretleri artracak hamleleri yapıp elinde çuvalla parası olanlara yatırım imkanları sunmalı.teşekkürler ticaret odası devam.. yetmez ama teşekkürler ,başlangıç olsun bu.