banner461
banner195

Bir Başarı ve Mücadele Öyküsü’ Konulu Konferans Düzenlendi

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Engelsiz Üniversite Birimi tarafından ‘Bir Başarı ve Mücadele Öyküsü’ konulu konferans düzenlendi.

Bir Başarı ve Mücadele Öyküsü’ Konulu Konferans Düzenlendi
11 Mayıs 2015 Pazartesi 14:46

banner143
banner134

 Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Engelsiz Üniversite Birimi tarafından ‘Bir Başarı ve Mücadele Öyküsü’ konulu konferans düzenlendi.

Üniversitemiz Tafana Aşçılık ve İkram Hizmetleri Uygulama Tesisleri Kubbe Altı Konferans Salonunda Psikolog İlknur Peder’in konuşmacı olarak yer aldığı konferansa;  Engelsiz Üniversite Birimi Koordinatörü Doç. Dr. Zeliha Leblebici, Birim Temsilcisi Öğr. Gör. Kamuran Özdil, Türkiye Sakatlar Derneği Nevşehir Şube Başkanı Ekrem Altıntaş, Kapadokya FM Görmeyen Gözler Program sunucusu Ömer Kavak, akademik ve idari personel, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Engelsiz Üniversite Birimi Koordinatörü Doç. Dr. Zeliha Leblebici, “Engelsiz Üniversite Birimi olarak amacımız; tüm özel gereksinimli öğrencilerimize eğitsel, sosyal ve kültürel alanda destek olmak. Ayrıca gerek üniversitede gerek dışarıda özel gereksinimli bireylere karşı var olan önyargıları yıkmak, toplumsal duyarlılıkları ve akademik nitelikli bilinci artırmaktır. Çünkü Engelsiz bir üniversite, toplumdaki farkındalığı artırır. Farklı olanları içerebilen toplum, uygar bir toplumdur. Özel gereksinimli bireylerin sorunları, hiç kuşkusuz küresel insan hakları sorunudur ve özel gereksinimlikle ilgili en önemi nokta, toplumda ‘Farkındalığın yaratılması’ ve ‘Anlaşılma’ gereksinimlerinin karşılanmasıdır” dedi.

Leblebici konuşmasına “Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri, özel gereksinimli bireylerin sorunlarının çözüme kavuşturulması ile doğru orantılıdır. Son yıllarda gelişmiş veya gelişmekte olan ülkeler, özel gereksinim türü ne olursa olsun, gerek yasal gerekse sosyo-ekonomik düzenlemelerle toplumsal farkındalığı artırmak için katılımlı eğitim, gibi modellerin oluşturulması gerektiğinde birleşmektedirler.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Engelsiz üniversite birimini sadece yasal bir zorunluluk olarak algılamamaktadır. Bu birimin gerçekten desteğe ihtiyacı olan bireylere hizmet veren ve özel gereksinimle ilgili farkındalık geliştiren bir birim olmasını desteklemektedir. Temennimiz güzel çalışmalara imza atmak ve öğrencilerimizin sorunlarını aşmaları için katkıda bulunmaktır” diye son verdi.

Psikolog İlknur Peder’in ‘Bir Başarı ve Mücadele Öyküsü’ konulu konferansını elektronik ortamda Üniversitemiz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunda verilen ‘Engelsiz Yaşam’ dersi kapsamında uzaktan eğitimle öğrenim gören öğrenciler de dinledi. Doğuştan engelli olan Psikolog İlknur Peder öğrencilere ve katılımcılara kendi hayat hikâyesinden kesitler anlattı. Özellikle eğitim hayatı boyunca yaşadığı zorluklara değinen Peder,  buna rağmen hiçbir zaman pes etmediğini ve şimdi psikolog olarak iş hayatına devam ettiğini söyledi. Sadece engellilere dönük değil hayata dönük de farkındalığın artması gerektiğini belirten Peder, konferansın sonunda katılımcıların sorularını yanıtladı.

Katılımcılar ve öğrenciler arasında yoğun ilgi uyandıran ana teması ‘Farkındalığımız’ olan konferans, katılımcıların sorularının cevaplandırılmasının ardından Doç. Dr. Zeliha Leblebici’nin Psikolog İlknur Peder’e teşekkür belgesi ve plaket takdimi ile son buldu.Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.