banner461
banner195

Coşkun'a Uyarı...!

TUREV Denetleme Kurulu Başkanı Sayın Ayse Nur Guclu Nevşehir Tabii ve Kültürel Varlıkları Koruma Kurulu Müdürü Mevlüt Coşkun’u sert bir dille uyardı.İşte o açıklama:

Coşkun'a Uyarı...!
08 Aralık 2012 Cumartesi 19:32

banner143
banner134

TUREV DENETLEME KURULU BASKANI Ayse Nur Guclu açıklamasında ; Son zamanlarda gerek yerel basında,gerek medyada Kapadokya ile ilgili gelen korkunç görüntüler bizi derinden sarsmıştır.

Sizi gorevinizi layıkıyla yerine getirmeye ve dünyada bir eşi bulunmayan Kapadokya'mıza maksimum dikkati göstermeye davet ediyoruz dedi.İşte o açıklama...Sayın MEVLUT COSKUN

 

Bütün insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen evrensel değerlere sahip kültürel ve doğal varlıkları dünyaya tanıtmak, toplumda söz konusu evrensel mirasa sahip çıkacak bilinci oluşturmak ve çeşitli sebeplerle bozulan, yok olan kültürel ve doğal değerlerin yaşatılması için gerekli işbirliğini sağlamak amacıyla UNESCO’nun 17 Ekim – 21 Kasım 1972 tarihleri arasında Paris’te toplanan 17. Genel Konferansı kapsamında, 16 Kasım 1972 tarihinde “Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme” kabul edilmiştir. 14.04.1982 tarih ve 2658 sayılı Kanunla katılmamız uygun bulunan bu Sözleşme, 23.05.1982 tarih ve 8/4788 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla onaylanarak, 14.02.1983 tarih ve 17959 sayılı Resmî Gazete'de yayınlanmıştır.

Uluslararası önem taşıyan ve bu nedenle takdire ve korunmaya değer doğal oluşumlara, anıtlara ve sitlere “Dünya Mirası” statüsü tanınmaktadır. Sözleşmeyi kabul eden üye devletlerin UNESCO’ya başvurusuyla başlayan ve Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS) ve Uluslararası Doğayı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) uzmanlarının başvuruları değerlendirmesi sonunda tamamlanan bir işlem dizisinden sonra aday varlıklar Dünya Miras Komitesinin kararı doğrultusunda bu statüyü kazanmaktadır.

2011 yılı sonu itibariyle Dünya genelinde UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kayıtlı 936 kültürel ve doğal varlık bulunmakta olup bunların 725 tanesi kültürel, 183 tanesi doğal, 28 tanesi ise karma (kültürel/doğal) varlıktır. Her yıl gerçekleşen Dünya Miras Komitesi toplantıları ile bu sayı artmaktadır. Detaylı bilgilere Dünya Miras Merkezi’nin resmi web sitesi olan http://whc.unesco.org/en/list adresinden ulaşılabilmektedir.

Ülkemizin, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün sorumluluğu altında yürüttüğü çalışmalar neticesinde bugüne kadar UNESCO Dünya Miras Listesi’ne 11 adet varlığımızın alınması sağlanmıştır. Bu varlıklardan;

•İstanbul'un Tarihi Alanları

•Safranbolu Şehri (Karabük)

•Hattuşaş (Boğazköy) - Hitit Başkenti (Çorum)

•Nemrut Dağı (Adıyaman - Kahta)

•Xanthos-Letoon (Antalya - Muğla)

•Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası (Sivas)

•Truva Antik Kenti (Çanakkale)

•Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi (Edirne)

•Çatalhöyük Neolitik Kenti (Konya)

kültürel olarak;

•Pamukkale-Hierapolis (Denizli)

•Göreme Milli Parkı ve Kapadokya (Nevşehir)

hem kültürel, hem doğal miras olarak listeye alınmıştır.

Son zamanlarda gerek yerel basında,gerek medyada Kapadokya ile ilgili gelen korkunç görüntüler bizi derinden sarsmıştır.

Sizi gorevinizi layıkıyla yerine getirmeye ve dünyada bir eşi bulunmayan Kapadokya'mıza maksimum dikkati göstermeye davet ediyoruz.

Saygılarımızla

Ayse Nur Guclu

TUREV DENETLEME KURULU BASKANI

NEVŞEHİR KÜLTÜR VARLIKLARINI KORUMA

BÖLGE KURULU MÜDÜRLÜĞÜ

 

 

GÖREV ALANI:

 

NEVŞEHİR + KIRŞEHİR + NİĞDE

 

MÜDÜR:

 

MEVLÜT COŞKUN

 

ADRESİ:

 

Emek Mah. Nar Yolu No: 28 NEVŞEHİR

 

TELEFON:

 

(0384) 212 70 34

 

FAKS:

 

(0384) 212 80 44


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
vatandaş - 6 yıl önce
turev başkanı hangi sıfatıyla uyarıyo vatandaş olarak anlamadım.