banner461
banner195

Ehliyette Son Kullanma Tarihi

AK Parti'nin yasa teklifi ehliyetin 10 yıllık geçerli olmasını öngörüyor.10 yıllık ehliyet dönemi geliyor.

Ehliyette Son Kullanma Tarihi
17 Haziran 2013 Pazartesi 18:43

banner143
banner134
AK Parti milletvekillerinin geçen cuma TBMM'ye sunduğu Torba Kanun Teklifi'nde sürücü ehliyetitlerile ilgili önemli düzenlemeler var. 
İLK KEZ ALANLAR ADAY SÜRÜCÜ
Teklif yasalaşırsa ilk defa ehliyet alanlar, 1 yıl aday sürücü olacak. Aday sürücüyken alkollü araç kullananların ehliyetleri iptal edilecek.

"ÖMÜR BOYU EHLİYET SONA ERİYOR"
Başbakan Erdoğan'ın sık sık eleştirdiği "18 yaşında ehliyet alıp ölene kadar kullanma" dönemi de teklifle bitiyor.

343 TL CEZA
Teklifle sürücü belgeleri süreli olarak verilecek. Geçerlilik süresi dolan sürücü belgesiyle araç kullananlara 343 TL idari para cezası kesilecek ve sürücü belgesi geri alınacak.

Ehliyetlerin geçerlilik süreleri, yenilenmesinde aranacak şartlar ile diğer usul ve esaslar yönetmelikte belirlenecek. Ancak genel eğilimin "10 yıllık ehliyetler" yönünde olduğu belirtiliyor.

Teklife göre trafik idari para cezasının teblig tarihinden itibaren bir ay içinde ödenmesi gerekiyor. Bir ay içinde ödenmeyen cezalar için her ay yüzde 5 faiz uygulanacak. Aylık faizin hesaplanmasında ay kesirleri tam ay olarak dikkate alınacak. Vatan'da yer alan habere göre, yabancı plakalı araçların plakasına, sürücüsüne, işletenine veya gönderenine uygulanan trafik idari para cezaları tahsil edilmeden bu araçların yurt dışına çıkışlarına izin verilmeyecek.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Süleyman - 6 yıl önce
ne halt yiyeceklerini şaşırdılar ama bizim millet böyle seviyor
Avatar
mehmet yaşar - 6 yıl önce
göreve geldiginden buyana ne halt yapacaklarını şaşırmış vaziyet te nasıl iktidar anlaşılmış degil milletin iligini sömürecekler.
Avatar
ses - 6 yıl önce
eğitimine de gidelim bari de tam olsun :)))
Avatar
Vatandaş - 6 yıl önce
herşeyi sattılar paralarıda mülk alıp bitirdiler. doymadılar. sıcak para kaynağı lazım. başka neye el atacak acaba
Avatar
Bir doktor - 6 yıl önce
doktorda tıp fakültesinden 1 defa diploma alıyor fakat ömür boyu doktorluk yapıyor, bunlar nerden ne para vururum onun hesabı bir ehliyetin maliyeti kaç para haberleri varmı?
Avatar
Yunus - 6 yıl önce
bati ulkelerinde gecerli kurallarin sadece isle rine gelenleri secip uyguluyorlar.islerine gelmeyenler hic konusulmuyor veya uygulamada varsa degistiriliyor veya kaldiriliyor...yani isteyince batili istemeyince dogulu ..uyumaya ve gudulmeye devam...