banner461
banner195

Haylamaz :Bilindik Senaryo Nevşehir’de de tekrarlanıyor…

Nevşehir O’nu okuyor dev kampanya ile Dr. Reşit Haylamaz’ın kitabına farklı çevrelerce yapılan eleştiri ve tepkilere Kitabın yazarı Dr. Reşit Haylamaz’dan FİB Haber Merkezine açıklama geldi.

Haylamaz :Bilindik Senaryo Nevşehir’de de tekrarlanıyor…
06 Şubat 2013 Çarşamba 14:39

banner143
banner134

 Gönül Tahtımızın Eşsiz Sultanı Efendimiz kitabının yazarı Dr. Reşit Haylamaz, Nevşehir’de dini bilgileri tartışmalı, Efendimizi (S.A.V.) ve hayatını ne kadar bildiği bilinmeyen birilerinin ,sırf yapılan güzellikleri baltalama amacı taşıdığı anlaşılan söylemlerine yönelik ; geniş ve net ifadelerle konuyu anlatan açıklama yaptı.

Haylamaz, Söz konusu kampanyanın, kitabın Yeni Şafak gazetesi tarafından verildiği tarihlerde başladığını ve aynı kampanyanın parçası olan bir grup tarafından zaman zaman tekrarlanıp durduğunu da vurguladı. Orada kullanılan ifadeler on ayrı kalıba da ifrağ edilebilir; ancak bunu gündeme getirenlerin hedefi meselenin anlaşılması olmadığı için işin doğrusu bugüne kadar hiç üzerinde durmadım. Zira internet sitelerine yansıyan kadarıyla niyetlerinin, üzüm yemek olmadığı âşikar. Meseleyi hiç bir zaman onların dedikleri gibi anlamadım ve Mekke yıllarının anlatıldığı bu metinden böyle bir yorumun nasıl çıkarıldığını da, işin doğrusu aklım almıyor!

 Haylamaz açıklamasında “Hadislerin şerhi mahiyetindeki eserlerde de yer aldığı gibi kelime-i tevhidin her bir yanı, bir diğerini istilzam etmektedir. Bunun anlamı açıktır; yani, “Lâ ilâhe illallah” demek, “Muhammedün Resûlullah”ı da kabul etmek anlamına gelmektedir. En azından birinci kısmı söyleyen bir insan, yarın ikinci yönünü de söyleyecek ve iman adına kendisinden beklenen adımı atacaktır. Önemli olan insanları küfrün karanlığından kurtarmaksa bugün söyleyeceğini yarına tehir etmek de bir maslahattır. Bütün bunları nazara alarak eserde, insanları Cennet’e ehil hale getirebilmek için Allah Resûlü’nün, işin bidayetinde kendisini nazara vermeden sadece Allah’a davet etmeyi bir metot olarak benimsediği şeklinde bir yorum yapılmıştır. Bugüne kadar sürekli insanların içinde bulunan birisi olarak bu konudaki kanaatim hiç değişmediği gibi okuduğum her hadise ve karşılaştığım her olay da bu fikri pekiştirmektedir” ifadelerine de yer verdi.

Kitabın yazarı Reşit Haylamaz’ın açıklamasının tam metni

Konunun özüne gelince, kitapta bahsi geçen yer, Efendimiz’in Mekke yıllarında gördüğü her insana gitmesi ve “Ey insanlar! Gelin, ‘Lâ ilâhe illallah’ deyin ve kurtulun!” şeklinde hitap etmesinin anlatıldığı yerdir. O’nun hiç bir beyanı ve hiç bir sözü abes değildir ve buradaki beyanında O (sallallahü aleyhi ve sellem), insanları sadece “Lâ ilâhe illallah”a çağırmaktadır. Ehl-i Kitab’ı imana davet ederken Kur’ân’ın üslubu da aynı şekildedir ve onları, Allah’ın birliğinde birleşmeye, O’na hiçbir şeyi ortak koşmamaya davet etmektedir. Ayrıca, başta Buhârî ve Müslim olmak üzere hadis kaynaklarımızda yer alan beyanında “Lâ ilâhe illallah’ diyen kimse Cennet’e girer!” buyuran da yine Allah Resûlü’nün kendisidir. Hatta Ebû Zerr’in rivayet ettiği beyanlarında, “Zina edip hırsızlık yapsa da!” ilavesi yer almaktadır (Buhârî, Libâs 24; Müslim, Îmân 154; Ahmed İbn-i Hanbel, Müsned 5/166). Resûlullah’ın bu ifadelerinin farklı beyanlarla da hadis kaynaklarında yer aldığı bir gerçektir. (Buhârî, İlim 33; Libâs 24; Müslim, Îmân 37, 43, 52, 152, 154; Ahmed İbn-i Hanbel, Müsned 1/65; 2/169, 170; 3/131, 157, 374, 443; 5/166, 229, 236; Nesâî, Ezân 34; Taberânî, Mu’cemü’l-Kebîr 20/41, 47; İbn-i Ebî Şeybe, Musannef 2/447). Şefaat hadisinde “kalbinde zerre miskal iman olan kişinin” Cehennem’den kurtulacağı ve neticede Cennet’e gireceği müjdesi de yine Allah Resûlü’ne ait. Yine Efendimiz tarafından aynı müjde, Cehennem ehlinden kurtuluşa ereceklerin anlatıldığı başka yerlerde de farklı ifadelerle zikredilmektedir.

Bilindiği üzere dini tebliğ işi, 23 yıl gibi bir zamana yayılmıştır. “Tedricilik” tabir ettiğimiz bir metotla Allah Resûlü topluma hitap etmekte ve problemleri zamana yayarak çözmektedir. Âişe Validemiz’in de ifade ettiği gibi sonradan söylenmesi gereken meseleler ilk günlerde öne çıkarılmış olsaydı çoğu insan bunları o gün kabul etmez ve Mekke’deki dönüşüm yaşanmazdı! Söz konusu hadislerin şerhi mahiyetindeki eserlerde de yer aldığı gibi kelime-i tevhidin her bir yanı, bir diğerini istilzam etmektedir. Bunun anlamı açıktır; yani, “Lâ ilâhe illallah” demek, “Muhammedün Resûlullah”ı da kabul etmek anlamına gelmektedir. En azından birinci kısmı söyleyen bir insan, yarın ikinci yönünü de söyleyecek ve iman adına kendisinden beklenen adımı atacaktır. Önemli olan insanları küfrün karanlığından kurtarmaksa bugün söyleyeceğini yarına tehir etmek de bir maslahattır.

Bütün bunları nazara alarak eserde, insanları Cennet’e ehil hale getirebilmek için Allah Resûlü’nün, işin bidayetinde kendisini nazara vermeden sadece Allah’a davet etmeyi bir metot olarak benimsediği şeklinde bir yorum yapılmıştır. Bugüne kadar sürekli insanların içinde bulunan birisi olarak bu konudaki kanaatim hiç değişmediği gibi okuduğum her hadise ve karşılaştığım her olay da bu fikri pekiştirmektedir. Zira Resûlullah’ın hedefinde, o gün karşı cephenin insanları olsalar da zamanı gelince muhataplarının bütününü kazanmak vardır ve neticede O (sallallahü aleyhi ve sellem) bu hedefine ulaşmıştır. Hele Efendimiz’i anlatan bir kitapta, “Efendimiz’i kabul etmeyen bir beyan var!” şeklinde anlamak benim bildiklerimle asla paralellik arz etmiyor. Söz konusu kampanya, kitabın Yeni Şafak gazetesi tarafından verildiği tarihlerde başladı ve aynı kampanyanın parçası olan bir grup tarafından zaman zaman tekrarlanıp duruyor. Orada kullanılan ifadeler on ayrı kalıba da ifrağ edilebilir; ancak bunu gündeme getirenlerin hedefi meselenin anlaşılması olmadığı için işin doğrusu bugüne kadar hiç üzerinde durmadım. Zira internet sitelerine yansıyan kadarıyla niyetlerinin, üzüm yemek olmadığı âşikar. Meseleyi hiç bir zaman onların dedikleri gibi anlamadım ve Mekke yıllarının anlatıldığı bu metinden böyle bir yorumun nasıl çıkarıldığını da, işin doğrusu aklım almıyor! Konuyu bu şekilde gündeme getirenlerin, yukarıda arz ettiğim hadisleri nasıl anladıklarını da merak etmiyor değilim. Ne Cennet’in kapısına ne de Cehennem’in kavşağına bekçi tayin edilmediğimize göre ne birilerine Cennet’in anahtarlarını dağıtma ne de başkalarını Cehennem’e tıkma gibi bir tavrımız da olamaz! Bize düşen, nassın olduğu yerde sükuttan ibarettir! Âyetin de ifade ettiği gibi meselenin tek açıklaması var: Sabrımızı sınamak için Allah (celle celâlühü), bizi birbirimizle de imtihan ediyor! Öyleyse sabretmek bize düşüyor!


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
hakyolu - 5 yıl önce
malesef iddalara doyurucu cevap yerine karşı tarafın niyeti sorgulama işine girildiği görülüyor...neymiş seneryo imiş...kitap gayet açık...yazarı türk dili konuşuyor...lailahe illaha ikinci kısmı söylemese bile ne demek...kabul etmese bile ne demek..ve cennete götürmek için gelmiş...bu söz ne maksatla oraya konulmuş anlaşılır değil
Avatar
Abdullah - 5 yıl önce
sizin gibi adamlar yüzünden dinden soğuyorum.. milletin cennete girmesi zorunuza mı gidiyor..velev ki öyle olsun........ sizi..
Avatar
Hayrullah - 5 yıl önce
adamların 7.000 kişiye kitabı okutması zorunuza mı gitti.. bırakın da insanlar efendimiz(sav)'i okusunlar.. siz beceremiyorsunuz bari bırakın da onlar başarsınlar.. marjinal örgütler gibi hareket etmeyin...
Avatar
AHH DAVAM.. - 5 yıl önce @hakyolu
davasi efendimizin hayatini anlatmak olan bir insan..ve davasi anlatilan konunun özünü benimsemeden saldiriya geçen insanlar.. yazılanları veya kitabı boşverin..hepimizin davası efendimizin hayatını nasıl olursa olsun birilerine anlatmak olsun..bu kitabi okutmayin ama başka bir kitabi alin okuyun ve okutun..bitsin artik bu sürtüşmeler..ahh davammm diyenlerden olmamiz dileklerimle..
Avatar
Akademik - 5 yıl önce
i̇nsanları ne olur soğutmayın su güzelim dinden.. maalesef radikal i̇slam diye birşeyler çıkarttınız piyasaya.. i̇nsanları soğutmayın.. peygamberimizin(sav) yolundan gitmeyi deneyin.. sayın kampanya yütütücüleri siz devam edin, bu adamların niyeti belli zaten. onlarla uğrayarak vakit kaybetmenize değmez.. güneş üflemekle sönmez.. yolunuz açik olsun
Avatar
hayret - 5 yıl önce
milletin cennete girmesi zorunuza mı gidiyor..velevki öyle olsun... diyen arkadaş böyle demekle imanına zarar vermiş oluyorsun lütfen sözlerine dikkat et. bak sana bir hadisi şerif yazayım 'muhammed'in nefsini kudret eliyle tutan zata yemin ederim ki, bu ümmetten her kim -yahudi olsun, hristiyan olsun- beni işitir, sonra da bana gönderilenlere inanmadan ölecek olursa mutlaka cehennem ehlinden olacaktır.' (müslim) bu hadisi şeriften sonra seni zorlayacak değiliz istediğin gibi inanırsın ama allah rızası için körpe beyinleri zehirlemeyin..
Avatar
skyhakkan - 5 yıl önce
isterse 700000 kişiye kitap okutsunlar öncelikle ortadaki yanlışı kaldırmazlarsa sıkıntı orada...bırakın şu diyalog meselesini islam da ölçü belli değil mi....hayrullah bey sen kafandaki marjinalliği bir bitir
Avatar
skyhakkan - 5 yıl önce
sayın akademi....insanları kandırıyorlar...olay çok farklı...bu dünyada yapılacak işlerin en başında zaten peygamber efendimizin hayatını okumak gerekli...ama doğru kaynaklardan okunursa .....yanlışı yanlışla düzeltmeye kalkmayın.....