banner461
banner195

HDP'den tepki toplayan 29 Ekim mesajı

HDP, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle '91’inci Yılında Yeni Yaşam İçin Yeni Cumhuriyet'" başlığıyla bir mesaj yayınladı.

HDP'den tepki toplayan 29 Ekim mesajı
29 Ekim 2014 Çarşamba 17:19

banner143
banner134
 HDP 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle mesaj yayımladı. HDP'den yapılan yazılı açıklamada "Demokratik, özgürlükçü, eşitlikçi ve sosyal bir öze ve işleyişe sahip olmayan Cumhuriyet, kimsesizlerin kimsesi de olamaz" ifadeleri kullanıldı.
HDP Merkez Yürütme Kurulu 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle '91’inci Yılında Yeni Yaşam İçin Yeni Cumhuriyet'" başlığıyla yayınladığı mesajda, "Ne hazindir ki, Karaman Ermenek’te 18 madencinin yer altında kaldığı ve yaşam umutlarının sönmekte olduğu bir günde; sınırlarımızda IŞİD çetelerinin akrabalarımızı, dostlarımızı, komşularımızı, kardeşlerimizi katlettiği bir dönemde 29 Ekim’i karşılıyoruz. 91’inci yılını geride bırakmamıza rağmen, halen Cumhuriyet rejiminin siyasal, sosyal, kültürel alanlarda demokratik, özgürlükçü ve eşitlikçi bir yapıya dönüşememiş olmasının sancıları ve sorunları yaşanıyor. Cumhuriyet’in, toplumun çok kültürlü, çok kimlikli, çok dilli ve çok inançlı yapısına uyumlu hale getirilmesi, kendi insanlarına eşit ve özgür yurttaşlık alanları açması gerekirken, bu konularda son derece köklü sorunların halen çözüme ulaştırılmadığı bir dönemi yaşıyoruz" ifadelerine yer verildi.
Özgürlük, demokrasi ve eşitlik vurgusunun yapıldığı açıklamada, "Şu çok açık ki, demokratik, özgürlükçü, eşitlikçi ve sosyal bir öze ve işleyişe sahip olmayan Cumhuriyet, kimsesizlerin kimsesi de olamaz, halklaşamaz da. Olsa olsa egemen güçlerin bir iktidar aracı olarak kalır. 91 yıllık Cumhuriyet serüveninin hikayesi de budur" denildi.
"TEK TİPLEŞTİRME" PROJESİ
Yapılan açıklamada, "tek tipleştirme" projesi nedeniyle bugünkü sorunların yaşandığı ileri sürülerek, "Çoğulcu bir sosyal, kültürel ve tarihsel yapı üzerine kurulan Türkiye Cumhuriyeti, dilsel, dinsel ve etnik farklılıkları yok sayan bir "tek tipleştirme" projesi nedeniyle bugünkü sorunlarını yaşar hale gelmiştir. Yoksulluk, bölgeler arası dengesizlik, ekonomik eşitsizlik ve sosyal adaletsizlik Cumhuriyet’in içinde bulunduğu tıkanma sürecini hızlandırmıştır" açıklamasına yer verildi.
DÖNÜŞÜM KAÇINILMAZ HALE GELDİ
"Demokratik bir ulus ve ortak vatanı geliştirmenin yolları" başlığıyla şu ifadelere yer verildi: "Bütün bu sorunların aşılabilmesi, Cumhuriyet’in herkesi kucaklayan eşit yurttaşlık hukukunu ve bütün farklılıkların özgürlüklerini güvence altına alan, demokratik ve ademi merkeziyetçi bir yapıya kavuşturulabilmesi için demokratik değişim ve dönüşüm artık kaçınılmaz hale gelmiştir. 91’inci yılında demokratik bir Cumhuriyete ulaşmanın, demokratik bir ulus ve ortak vatanı geliştirmenin yolları bellidir: Farklılıkları zenginlik sayarak güvence altına alan demokratik, özgürlükçü, eşitlikçi, sosyal ve ekolojist yeni bir toplumsal sözleşmenin, anayasanın yapılması, Kürt sorunu başta olmak üzere tüm siyasal ve toplumsal sorunların demokratik diyalog ve müzakere yoluyla çözüme kavuşturulması, demokratik katılımın ve temsilde adaletin sağlanması, ademi merkeziyetçi yerinden ve özerk yönetime geçişin önünün açılması, Anadilinde kamusal eğitimin, düşünce örgütlenme-siyaset ve inanç özgürlüğünün önündeki tüm engellerin kaldırılması, Kadına yönelik her türlü ayrımcılığın son bulması, cinsiyet eşitliğinin, hayatın her alanında kadınların söz, yetki, karar hakkının ve eşit temsilinin, toplumsal adaletin ve hukukun üstünlüğünün sağlanması için adımların atılması. Cumhuriyet yeni güvenlik paketleriyle değil, ancak bu düzenlemelerle demokratikleşebilir, 91 yıl sonra özgürlükçü ve sosyal bir öze kavuşabilir."


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
hasan - 3 yıl önce
hdp liler siz adam olmucagız anlaşıldı
Avatar
Hainler ve ortakları halk - 3 yıl önce
bırak kardeşim açılım, çözüm süreci, sekretarya, topraklarımızdan alkışlarla geçiş yapmaları, yüksekovadaki üç şehit için misilleme, kobani düşerse ankara düşer dediler , halk bunları demeleri için onları çesaretlendirenleri sorgulamıyor