banner461
banner195

İmam, Müezzin ve Kur'an kursu öğreticilerine müjde!

İmam, Müezzin ve Kur'an kursu öğreticilerine müjde!.İl dışı tayinler 2 yıla, il içi nakil atamalar 6 aya ve Nakil sınavlarında köklü değişiklik geliyor...

İmam, Müezzin ve Kur'an kursu öğreticilerine müjde!
05 Haziran 2014 Perşembe 19:21

banner143
banner134

 Diyanet işleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştime Yönetmeliğindeki değişiklikleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Personel Dairesi Başkanlığına teslim etti haberini siz değerli okurlarımızla paylaşmıştık.

Personel Dairesi Başkanlığı, Diyanet işleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştime Yönetmeliğindeki değişiklikleri tek tek inceliyor kanuna ve yönetmelik yasasına uygun olmayan değişiklikleri tekrardan iade ediyor. Mesela, Müftüler için çıkarılması planlanan 5+1 gibi...

Dini Haberler okurlarımıza bir müjde vermeyi hazırlarken dün akşam saatlerinde 2. müjdenin de haberine ulaştık.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Personel Dairesi Başkanlığı, İmam Hatip, Müezzin Kayyım ve Kur'an Kursu Öğreticileri için hazırlanan il dışı nakil atamalarını 3 yıldan 2 yıla düşürülen yönetmeliği ve İl içi nakillerde ise 1 yıldan 6 aya indirilen yönetmeliğini onayladığını öğrendik. Böylece Diyanet personelini rahatlatan nakil atamaları eski sistemine kavuşmuş oldu. Yönetmelik resmi gazete de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Esas okurlarımıza duyurmak istediğimiz müjde ise;

Nakil sınavlarında köklü değişiliğin geliyor olması. Diyanet personelinin muzdarip olduğu nakil sınavlarına köklü çözüm geliyor.

1: Nakil sınavlarına artık müftüler girmeyecek.

2: Nakil sınav komisyonlarına Diyanet'in belirleyeceği kişiler girebilecek.

3: Nakil sınavları (Yönetmelik taslağında görüşülüyor) 2 yılda bir olacak.

4: Nakil sınavlarına giren personele cami gruplarına (A,B,C,D) göre sınava girecek. Hangi gruptan sınava girdiyse Türkiye'nin istediği ilinde o camide görev yapabilecek. Puanların eşit olması halinde Kur'a çekimi yapılacak.


5: Nakil sınavları illerde mi, yoksa 19 Eğitim Merkezi Müdürlüklerinde mi? (Buna Diyanet karar verecek)


Diyanet bu yönetmeliği çıkarmakla bütün sıkıntıları gidermiş olacak. Nakil sınavlarına MBSTS olmadan girilemeyecek. MBSTS'den 50 almak yeterli olacak. Bu yeni çıkarılan sisteme göre Diyanet sözlü sınavlara daha da ağırlık verecek.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.