banner461
banner195

IŞİD nedir (IŞİD kimdir?)

İŞID nedir, IŞİD kimdir, IŞİD örgütü, İşid hakkında bilgiler, IŞID hakkında temel bilgiler, İŞID ne demek, İŞID neden Türkler’e saldırdı.

IŞİD nedir (IŞİD kimdir?)
11 Haziran 2014 Çarşamba 19:48

banner143
banner134

 İŞID nedir, IŞİD kimdir, IŞİD örgütü, İşid hakkında bilgiler, IŞID hakkında temel bilgiler, İŞID ne demek, İŞID neden Türkler’e saldırdı.

10 soruda IŞİD
IŞİD ne istiyor?
Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD), Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren silahlı bir örgüt. Selefi ideolojiye sahip IŞİD; Irak, Suriye, Filistin ve Ürdün topraklarını içine alan bölgede şeriata dayalı bir devlet kurmak istiyor. IŞİD ve lideri Ebu Bekir Bağdadi; ABD, AB ve Türkiye’nin “terörizm listesi”nde yer alıyor.

IŞİD ne zaman kuruldu?
Örgüt 2004 yılında “Tevhid ve Cihat” adıyla Ebu Musa Zerkavi tarafından Irak’ta kuruldu. Sonrasında Usame Bin Ladin liderliğindeki El Kaide’ye katıldı. El Kaide’ye katıldıktan sonra adını “Mezopotamya’da El Kaide” olarak değiştirdi.

İlk liderleri kimlerdi?
2006’da yayınlanan bir videoda Zerkavi, “Mücahitler Şurası Konseyi”ni kurduklarını açıkladı. Irak’taki Zerkavi 7 Haziran 2006’da ABD güçlerince düzenlenen bir operasyonda öldürüldü. Yerine Ebu Hamza el Muhacir geçti. 2006 yılının sonlarında El Kaide’ye yakın Ebu Ömer el Bağdadi ise liderliğini yaptığı “Irak İslam Devleti”ni kurduklarını açıkladı.

Şimdiki lideri kim?
Nisan 2010’da ABD ve Irak güçleri, Sisar bölgesinde Ebu Ömer el Bağdadi ve Ebu Hamza el Muhacir’in kaldıkları eve ortak bir operasyon düzenledi. Operasyonda her ikisi de öldürüldü. Ebu Bekir El Bağdadi örgütün yeni lideri oldu.

IŞİD’ın Nusra Cephesi ile ilişkisi var mı?
2011 yılının sonlarında Muhammed Colani liderliğindeki Nusra Cephesi, El Kaide’nin Suriye kolu olarak kuruldu. 9 Nisan 2013’te Ebu Bekir Bağdadi’ye ait bir ses kaydında Nusra Cephesi’nin Irak İslam Devleti’nin müttefiki olduğu belirtildi. Aynı yıl Bağdadi, Nusra Cephesi ile Irak İslam Devleti’nin “Irak-Şam İslam Devleti” adı altında bir araya geldiğini açıkladı.

IŞİD-Nusra ayrışması nasıl başladı?
Kısa bir süre sonra Ebu Muhammed Colani’ye ait bir ses kaydı yayınlandı. Ses kaydında Colani, Irak İslam Devleti ile yakın ilişki fikrine sıcak baktığını söyledi, ancak iki örgütü bir isim altında bir araya getirme fikrini reddetti. Colani ses kaydında El Kaide lideri Eymen Zevahiri’ye bağlılığını ilan etti.

IŞİD, El Kaide’nin bir kolu mu?
Şubat 2013'te El Kaide, Suriye’deki IŞİD’i tanımadığını ilan etti ve örgütün Suriye’yi terk etmesini istedi. El Kaide, Suriye’deki temsilcisinin Nusra Cephesi olduğunu açıkladı. Nusra Cephesi ve IŞİD arasında birçok cephede çatışmalar yaşandı. En sonuncusu ise IŞİD’in Nusra Cephesi’nin kontrolündeki Deyr Ez-Zor kentinde kontrolü sağlamasıyla son buldu.

IŞİD, Suriye ve Irak’ta nereleri kontrol ediyor?
IŞİD, Suriye’de Mumbuc, petrol zengini Rakka ve Irak sınırına yakın Deyr Ez-Zor kentlerini elinde tutuyor. Irak’ta ise Anbar eyaletindeki Felluce ve Ramadi’de etkili. Son olarak Musul kentini de ele geçirdi.

IŞİD’ın Askeri gücü ne kadar?
IŞİD’in Suriye’deki askeri gücünün 6, 7 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Savaşçılarının çoğunluğu yabancılar. Irak’taki silahlı üyelerinin sayısının ise 10 binin üstünde olduğu tahmin ediliyor.

Suriye rejimi ile işbirliği var mı?
Suriye muhalefeti IŞİD’in Suriye’de devrimin sabote edilmesi için Şam yönetimince desteklendiğini iddia ediyor. Şam rejimi Suriye’de muhaliflerin elindeki bölgelere düzenli olarak varil bombası atarken, IŞİD’in kontrolündeki bölgelere saldırmıyor. IŞİD, Rakka’da çıkardığı petrolü de Suriye rejimine satıyor.

Kaynak: aljazeera.com.tr


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Fikret Şanlıbaba - 4 yıl önce
İşid tarihteki bin yıl önceki adını taşıyan harici grubudur. kendinden olmayan herkesi kafir gören ve öldürülmesini mübah gören katı sert anlayışsız bir İslami tekfir grubudur ne yazıkki Türkiye'den bunlara inanıp katılanlar bile vardır. Bugün suriyedeki mücahitleri bile gözünü kırpmadan öldüren 5000 kişilik katil bir gruptur. Arkalarında kimler vardır bilinmez ama Müslüman halkın başına bir beladır.sigara içti kafir diye sokak ortasında halkın kafasına sıkan bir gruptur . hatta bir arkadaşım haydi ezan okundu camiye git denildiğinde abdestim yoktu abdestsiZim demeye korktum zira öldürebilirlerdi ve öglen namazını abdestsiz kıldım diye bir ay önce anlatmıştı... Avrupa nasıl korkmasın diye bile hak veresim geliyor. yarabbi içimizdeki ahmak ve anlayışsızlardan dolayı bizlere olan yardımını kesme lütfen diyebiliyorum sadece (âmin)