banner461
banner195

Kanser’li Köylerin Sayısı Artıyor mu?

Karın Zarı ve Akciğer kanserine neden olan tüf kaya ve toprak yapısı ile Nevşehir’in kanayan yarası Gülşehir ilçesine bağlı Tuzköy kasabası ile Ürgüp ilçesine bağlı Karain köyünün ardından bu bölgedeki toprak yapısının tozla birlikte yakın yerleşim merkezlerinde de görülmeye başlandığı iddia ediliyor.

Kanser’li Köylerin Sayısı Artıyor mu?
12 Eylül 2013 Perşembe 11:39

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Karın Zarı ve Akciğer kanserine neden olan tüf kaya ve toprak yapısı ile Nevşehir’in kanayan yarası Gülşehir ilçesine bağlı Tuzköy kasabası ile Ürgüp ilçesine bağlı Karain köyünün ardından bu bölgedeki toprak yapısının tozla birlikte yakın yerleşim merkezlerinde de görülmeye başlandığı iddia ediliyor.

İddiaya göre; yıllarca yüzlerce insanın akciğer kanserinden ölümüne neden olan Tuzköy için bu durum şimdilik söz konusu olmasa da Ürgüp ilçesine bağlı Karain beldesindeki aynı tüf kaya yapısının yağmur, rüzgar ve kar nedeniyle toz haline gelerek yakın yerleşim alanlarına kadar taşındığı belirtiliyor.

Bu konuda bir takım araştırmaların yapılmasına karşın Sağlık Bakanlığının bu araştırma sonuçlarını henüz açıklamadığına yer verilen iddiaya göre Ürgüp ilçesine bağlı Ulaşlı ve Çökek köylerinde de Karain köyündeki toza rastlandığı bildiriliyor.

Konuyla ilgili il sağlık Müdürlüğü bünyesinde kurulan birim yetkililerin iddialara yanıt vermesi bekleniyor. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.