banner461
banner195

Kanuni Sultan Süleyman'ın Macaristan'daki mezarı bulundu

Macaristan'ın Zigetvar yakınlarında Kanuni Sultan Süleyman'ın kayıp mezarının bulunduğu açıklandı.

Kanuni Sultan Süleyman'ın Macaristan'daki mezarı bulundu
09 Aralık 2015 Çarşamba 17:09

banner143
banner134
Türkiye'nin Macaristan Büyekelçisi Şakir Fakılı tarafından yapılan açıklamada, Macaristan'ın Zigetvar yakınlarında Kanuni Sultan Süleyman'ın kayıp mezarının bulunduğu açıklandı.

Türkiye'nin Macaristan Büyekelçisi Şakir Fakılı ilee Macar bilim adamlarının katılımıyla düzenlenen basın toplantısında, Zigetvar yakınlarında Kanuni Sultan Süleyman'ın kayıp mezarının bulunduğu açıklandı.


ARAŞTIRMA KOMİTESİ KURULMUŞTU

Bilindiği gibi 1566’da Zigetvar kuşatmasında hayatını kaybeden Osmanlı padişahının iç organları orada defnedilmiş, naaşı ise İstanbul’a nakledilmişti.
Washington Post'taki habere göre, daha sonra türbe haline gelen, ancak aradan geçen yıllar içinde izi kaybolan Zigetvar’daki mezarın tam olarak nerede bulunduğu için yıllar önce bir araştırma komitesi oluşturulmuştu.


MEZAR ÜZÜM TEPESİNDE

Macar ve Türk bilim insanlarından oluşan araştırma komitesinin havadan ve karadan yaptığı ölçümler sonucunda mezarın Zigetvar Üzüm tepesinde bulunduğu çarşamba günü Budapeşte’de yapılan basın toplantısında Profesör Norbert Pap tarafından açıklandı.
Macar bilim insanı, tepede sadece türbenin değil, türbe etrafında oluşan küçük Osmanlı kasabasının izlerine de rastlandığını duyurdu.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.