banner461
banner195

Kapadokya'da Balonlar Kuleden Gözetlenecek

Kapadokya'da sıcak hava Balon trafiğini izlemek için Ortahisar yakınlarında bulunan Ramada Otel virajının karşısına Hava Trafiği Kontrol kulesi kuruldu.

Kapadokya'da Balonlar Kuleden Gözetlenecek
16 Aralık 2015 Çarşamba 18:10

banner143
banner134
Ürgüp'e bağlı Ortahisar Kasabası sınırlarında yer alan alana, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından Kapadokya bölgesindeki balon trafiğinin izlenerek uçuşların düzenlenmesi amacıyla Hava Trafiği Kontrol Kulesi kuruldu.

Komple Çelikten yapılan kule yaklaşık 10 metre yüksekliğinde ....

Kapadokya bölgesinde balon işletme ve balon sayısının artmasından dolayı bölgedeki balon trafiğinin izlenerek uçuşların düzenlenmesi amacıyla kule yapılmasına karar verilmişti. 

Orman ve Su İşleri Nevşehir Şube Müdürlüğü'nden tahsis edilen ve 99.75 metrekare alana kurulan seyyar kule'nin kurulumunun tamamlanmasıyla birlikte sıcak hava balonculuğunun gözetlenerek denetlenmesi için çalışmalarına başladı.

Yapımı tamamlanan Seyyar kule, balonların uçuş düzenlediği saatlerde hizmet sunacak. 2 kişinin görev alacağı kuleden, özellikle balonların kalkışları denetim altına alınarak düzenleme getirilmiş olacak. Tamamlanan kule ile gün içerisinde yapılacak uçuşlarda balon pilotlarıyla yer ekiplerinin telsiz konuşmalarıda kayıt altına alınacak. 

Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar kasabasında yapımına başlanılan 
Balon Gözetleme Kulesi ile bölgemizdeki sıcak hava balonculuğu kazaların önlenmesi için balon trafiğinin denetlenmesi planlayor.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.