banner461
banner195

Kapadokya'da çekilen unutulmaz bir film: ''Dila Hanım'' 1977

Kapadokya'da çekilen pek çok unutulmaz Türk yapımı filmlerden bir Yeşilçam klasiği olan Dila hanım filmi hafızalardaki yerini hala koruyor.

Kapadokya'da çekilen unutulmaz bir film: ''Dila Hanım'' 1977
26 Aralık 2015 Cumartesi 23:27

banner143
Kapadokya'da Çekilen DİLA HANIM Filmi 1977
İlgili Galeriye Git
banner134
Bir Yeşilçam klasiği Dila Hanım'ın çekilmesine karar verildiği günden bu yana Akün Film, Cüneyt Arkın'la Türkan Şoray'ı biraraya getireceğini söylüyordu.Tam iki ay Arkın'la, Şoray'la görüşmeler yapıldı. Her şey tamam denildi. Ama son anda Cüneyt Arkın'ın çekim tarihinde başka işlerinin olduğunu ileri sürmesi, bu ikiliyi ayırdı.

Aslında söylentiler, Cüneyt Arkın'ın küçük çapta bir rest çektiği, tümü kadın üzerine kurulmuş bu senaryoda oynamak istemediği yolundaydı. Ayrıca bir de afiş sorunu vardı. Kimin adı başa yazılacaktı... Arkın, bu konuda ödün vermeyeceğini zaten açıklamıştı. Şoray da bu konuda ödün vermeyince, hemen Akün Film'e, Kadir İnanır çağrıldı ve anlaşma imzalandı...Kısacası Arkın'ın belli belirsiz çektiği bu rest. Kadir İnanır'ın işine yaramıştı...

Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın Kapadokya’da birlikte oynadıkları Dila Hanım filmi 1977’de rekor sayıda izleyiceye ulaştı. Orhan Aksoy’un yönettiği filmde, Erol Taş ve Hüseyin Peyda da oynadılar. Film, peribacaları arasından ilerleyen atlılarla başlar. Atlılar Dila Hanım’ın kocası Barazoğlu İsmail Bey’in cesedini taşımaktadırlar. Necati Cumalı’nın bir eserinden senaryolaştırılan film, kocasının katiliyle aşk yaşayan Dila Hanım’ın törelerin yüklediği görev yerine aşkını seçmesini anlatıyor.

Şimdi gelin bu filmi yeniden hatırlıyalım...


Dila Hanım [1977] (Son Sahne)Yönetmen : Orhan AksoyOyuncular :Kadir İnanır

Türkan Şoray

Erol Taş

Kadir Savun

Hüseyin Peyda

Tarık Şimşek

Zeki Tüney

Hakkı Kıvanç

Zerrin Egeliler

Nubar Terziyan

İsmail Hakkı ŞenMüzikler : Cahit Berkay


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.