banner461

Kızılırmak sofraya gelecek

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Lütfi Akca, membran teknolojiyle Kızılırmak suyunun arıtılarak memba suyu kalitesinde Nevşehir`e kazandırılacağını söyledi.

banner503
Kızılırmak sofraya gelecek
15 Mart 2015 Pazar 16:59

banner143
banner134
 Akca, Avanos ilçesinde bir otelde düzenlenen Nevşehir İl Koordinasyon toplantısına katılmak üzere kente geldi. Toplantı öncesinde Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan`ı ziyaret eden Akca, çıkışta valilik binasının bahçesine çam fidanı dikti.

Toplantıda konuşan Akca, Nevşehir`in içme suyu sorununa değindi.

Su kaynakları açısından bölgenin zengin olduğunu aktaran Akca, "Nevşehir`imiz su kaynakları açısından fakir diyemeyiz, fakat içme suyu temini açısından zorlukları olan bir ilimiz. Gerek suyun kalite niceliği açısından gerekse yer üstü ve yer altı suyu yeterliliği açısından. Diğer taraftan orman ve orman alanları Türkiye ortalamasının çok çok altında, yüzde 1,5 orman varlığına sahip bir ilimiz" dedi.

Sınırlı kaynakları en iyi şekilde değerlendirerek Nevşehir`in hizmetine sunmak için çalışmaları sürdürdüklerini aktaran Akca, şunları kaydetti:

"Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak 2003-2014 yıllarında Nevşehir`e toplam 82 milyon liralık yatırım yapmışız. Bunun 76 milyon liralık kısmı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılmış. Bu yatırımlarla 22 bin 149 dekar araziyi sulamaya açmış, 20 bin 60 dekar arazinin ıslahı sağlanmıştır. Diğer taraftan 2015 yılı ödeneğine baktığımızda Nevşehir için 27 milyon 531 bin lira olup 10 yıllık yatırımın neredeyse üçte biri kadar bu sene Nevşehir için harcayacağız. Burada tabi Nevşehir`in en önemli problemi olan yeterli güvenli ve sağlıklı içme suyu temini projemiz önemli rol oynuyor. Bildiğiniz gibi 2010 yılında Nevşehir`de bir su arıtma tesisi yaparak su kalitesi problemini de çözmüştük. Fakat bu problemi daha kalıcı çözmek içinde bir proje daha geliştirerek Kızılırmak`tan günümüzün en ileri teknolojisiyle membran teknolojileri ile suyu arıtarak memba suyu kalitesinde dünya standartlarında içme suyunu Nevşehir`e temin etmek üzere gerek membran arıtma tesisi gerekse isale hattı sistemi şu anda ikisininde inşaatları devam ediyor. Proje tamamlandığında Nevşehir şehir merkeziyle birlikte Nar, Sulusaray ve Göre beldelerinin de içme suyu temin edilecek."

Nevşehir Valisi Ceylan ise Orman ve Su İşleri Bakanlığının bölgede 4 ayrı teşkilatlanmasının olduğunu belirterek, "Bunlar gerçekten hem ilimizde hemde bölgemizde bölgemizin önemli kuruluşlarından ve bu kuruluşların yaptığı yatırımlar ve geleceğe yönelik olarak perspektifleri projeleri nelerdir bunları burada değerlendireceğiz" diye konuştu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
NECO - 5 yıl önce
Kanserli tuzköy sonunları ile de yakından ilgilenmenizi
Avatar
Hapı Yuttuk - 5 yıl önce
önce ırmağa akan kanalizasyonları bir kesin