banner461
banner195

Mahzuni Şerif 18 Mayısta Hacıbektaş'ta Anılacak

Ünlü Halk Ozanı Mahzuni Şerif ölümünün 11. yılında Hacıbektaş ilçesinde anılacak.Hacıbektaş Belediyesinin organizasyonunu yapacağı anma programına Mahzuni Şerif’in ailesi ve sevenlerinin bu yıl da büyük ilgi göstermeleri bekleniyor.

Mahzuni Şerif 18 Mayısta Hacıbektaş'ta Anılacak
19 Nisan 2013 Cuma 11:59

banner143
banner134

 Mahzuni Şerif’in hakka yürüyüşünün 11. yılında, 18 Mayıs 2013 Cumartesi Günü mezarı başında özlemle anılacağını söyleyen Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, programa tüm Nevşehir halkını davet etti.

Kahramanmaraş’ın Tarlacık Köyü’nde dünyaya geldi. 1955 yılında daha sonra Ankara’ya nakledilen Mersin Astsubay Okulu’na kaydoldu. 1960′ta eşi Suna’yı kaçırdı ve 6 ay köyünde kaldı. Bu sırada okulu Balıkesir’e nakledildi. Okul komutanının çabası ile yeniden okula dönen Aşık Mahzuni, 6 ay devamsızlık yaptığına ilişkin bir ihbar üzerine okuldan atılınca yeniden köyüne döndü. 1964 yılında ilk plağı ile müzik piyasasına girdi.

Bir süre Gaziantep’te ikamet ettikten sonra Ankara’ya taşındı. 1989-1991 yılları arasında Halk Ozanları Derneği Genel Başkanlığını yürüten Aşık Mahzuni Şerif, Pir Sultan Abdal Dernekleri Genel Merkez Disiplin Kurulu Başkanlığı, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği ve Ozan-Der Onur Kurulu Başkanlığı’nı da yaptı.

2001′in başlarında rahatsızlanarak, kalp ve solunum yetmezliği nedeniyle, yoğun bakım altına alındı. Mayıs ayında, günümüzün Pir Sultan’ı Aşık Mahzuni Şerif, bir kez daha ölümü yenmeyi başardı. Ve aynı yılın Kasım ayında kendisine, “Elhamdülillah Kızılbaş’ım ve Laikim. Ben değil yedi sülalem kızıl baştır. Bir suç varsa o da dedemdedir!” dediği için, DGM tarafından dava açıldı. Duruşma 27 Aralık 2001 tarihinde DGM’de yapıldı. 2002 Mayıs ayının 17′sinde evli, sekiz çocuk, dört torun sahibi olan Mahsuni Şerif 62 yaşında Almanya’nın Köln şehrinde hayata gözlerini yumdu. Bu ana kadar O, devletin düzenini yıkmak suçundan, hala yargılanıyordu. Mezarı şu an son ikametgâhı olan Hacı Bektaş Veli Külliyesi’nin yakınındaki Çilehane adı verilen bölgede.

Türk halk müziği sanatçılarının başvuru kaynağı, söz ve beste deposu olan Aşık Mahzuni birçok dinleyicisi açısından günümüzün çağdaş Karacaoğlan’ıydı. Dom Dom Kurşunu (Araştırmacı Yazar Battal Pehlivan Aşık Mahzuni Şerif’i yaşamı ve sanatı üzerine yaptığı incelemenin adı da Dom Dom Kurşunu idi), Yuh Yuh, Fadimem, Gül yüzlüm, Ciğerparem ve Ekmek kölesi gibi eserleriyle tanınan Aşık Mahzuni’nin türkülerini İbrahim Tatlıses’ten Mahsun Kırmızıgül’e kadar birçok türkücü ile bazı pop müzik sanatçıları da okudu. Halk şiirine gönül veren ve konuşma dilini şiirleştiren Aşık Mahzuni’nin 400′e yakın plağı, 50 kaseti ve yayınlanmış 9 adet kitabı bulunuyor


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.